Van'da taze peynir, tezgâhlardaki yerini aldı

Van'da taze peynir, tezgâhlardaki yerini aldı
08 Haziran 2023

Van'da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan ve Türkiye'nin birçok yerinden sipariş edilen taze otlu peynir, tezgahlardaki yerini aldı.

 

Van ve çevresinde doğal olarak yetişen bitkilerin karışımıyla elde edilen meşhur otlu peyniri, taze haliyle tezgâhlardaki yerini aldı. Kilogram fiyatı 120 ile 140 TL'yi bulan otlu peynir, sofralarda adet lüks yiyecek duruma geldi. İlkbahar aylarında taze olarak elde edilen, yaz sezonu boyunca küplere konularak toprağa gömülen Van Otlu Peyniri, Türkiye'nin birçok yerinden sipariş edilmeye devam ediyor.

Van'ın önemli değerlerinden olan ve yaz aylarında dağların yüksek kesimlerinde toplanan türlü otlarla sütün buluşmasıyla yapılan otlu peynir, kış aylarında da tüketilmek üzere küp peyniri olarak satışa sunuluyor. Van'ın tescilli ürünü olan otlu peynir, tezgâhlardaki yerini aldı.

Bu yıl 120 ile 140 TL arasında satışa sunulan taze peynir, alıcıları kara kara düşündürüyor. Çoğunluğu kırsal kesimlerde elde edilen ve yöre halkının önemli geçim kaynaklarından olan Van Kahvaltısı'nın vazgeçilmezlerinden otlu peynir, son yılların en yüksek fiyatını buldu.

detail-photo-fancybox-0

Peynirci esnafı, kırsal kesimlerdeki peynir üreticilerinin, kuraklıktan olumsuz yönde etkilendiğini, o yüzden de peynirin geçmiş yıllara göre çok az geldiğini ifade ettiler. Üretimin az olmasından kaynaklı peynir fiyatları tavan yaparken, en kaliteli peynir 120 ile 140 TL'den satışa sunulurken, 115 ile 125 liraya satılan peynirler de bulunuyor.

Van otlu peynirinin sezonluk olarak üretildiğini belirten peynirci esnafları, Haziran ayında toprağa gömülen peynirlerin Aralık ayında topraktan çıkarılarak satışa sunulduğunu ifade eden ettiler. Taze peynirlerin gelmeye devam ettiğini belirten esnaflar, bu yıl fiyatların 120 ile 140 TL arasında değiştiğini vurguladılar.

Otlu peynir üreten köylülerin sayısında azalma olması nedeniyle otlu peynir fiyatlarında yükselme olduğunu dile getiren esnaflar, talebin fazla olmasından dolayı fiyatların sürekli yükseldiğini ifade ettiler. Bu yıl kilogram fiyatı 120 ile 140 TL arasında değişen Van Peynirinin kış mevsiminde ise 200 lirayı bulması bekleniyor.

"EN İYİ PEYNİRİN KİLOGRAM FİYATI 140 LİRA"

Taze peynirin tezgâhlardaki yerini aldığını ve kilogram fiyatının 120 ile 140 TL arasında değiştiğini belirten peynirciler çarşısı esnaflarından Fırat Polat, "Taze peynirler gelmeye başladı. Bu yıl kilogram fiyatları 120 ile 140 TL arasında değişiyor.

Özellikle il dışından yoğun talepler oluyor. Van otlu peyniri, yaylalardan ve kırsal kesimlerden geliyor. Geçtiğimiz yıl bilindiği gibi çok kurak geçti. Bunun etkisiyle peynir az gelmeye başladı. O yüzden de fiyatlar bu kadar yükseldi. Köylüler peyniri, çeşidine göre farklı fiyata satıyor. Toplama peynirin kilogram fiyatı 115 ile 120 lira arası satılıyor.

Bu fiyat müşterilerimize çok yüksek geliyor ve bizden peynir alamıyorlar. Önceki yılların bu dönemlerinde işlerimizin en yoğun olduğu dönem iken, bu yıl fiyatlardan dolayı peynir çok az geliyor. Bu yıl peynirin fiyatı çok yüksek. En iyi peynirin kilogram fiyatı 120 ile 140 lirayı buldu. Bu yıl beklenen yağış oldu. Umarım üretim fazla olur ve peynirler düşük fiyata satılır" ifadelerini kullandı.

Van bölge gazetesi

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur