Van 2023’te İranlı turist rekoru kırmak istiyor!

Van 2023’te İranlı turist rekoru kırmak istiyor!
21 Mart 2023

Ülke ve kent için büyük bir öneme sahip olan Kapıköy’den İranlı turistlerin geçişi ve bu geçişlerin Van’a ekonomik katkısı sürüyor. İki ülke arasındaki inişli çıkışlı ilişkilere, para birimlerinin yaşadığı değer kayıplarına rağmen İranlı turistler kenti her anlamda hareketli tutmaya devam ederken, Van’a girişler 2023 yılında da iyi başladı. Geçiş yoğunluğu Ticaret Bakanlığı’nın verilerine de yansırken Şehrivan’ın Ticaret Bakanlığı’ndan derlediği verilere göre, Ocak-Şubat döneminde 182 bin 831 yo

 

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-ÖMER AYKAÇ

İran ile en uzun kara sınırına sahip Van İranlı turistleri ağırlamaya ve kente giren turist sayısıyı yeniden artırmaya başladı. Pandemi öncesinde milyona yaklaşan turistin geldiği Van pandemi ve sonrasında verdiği zayiatı toparlamaya sürdürürken pandemi sonrası yeniden başlayan turist sayısındaki artış, ekonomiye ve sosyal hayatına canlılık getiriyor. Kente gelen yabancı turistlerin konaklaması ve vakit geçirmesi, ülke genelinde zor zamanlardan geçilirken Van’da hatırı sayılır bir hareketlilik yaşarken bu durum esnafın da yüzünü güldürüyor. Özellikle bahar dönemi ile birlikte Van en hareketli dönemlerini yaşarken bu yıl da 18-30 Mart tarihleri arasındaki nevruz tatili döneminde Van iyi bir hareketlilik bekliyor. Bu gelişler Nevruz dışındaki dönemlerde de azalmasına rağmen sürekli hale gelirken bu süreklilik bir kez daha istatistiklere de yansımaya başladı.

2022’DEKİ GİRİŞLER KATLANABİLİR

Şehrivan’ın Ticaret Bakanlığı’ndan derlediği verilere göre, 2022 yılında 1 milyon 159 bin 749 kişi Kapıköy Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı ve bu rakamla son yılların en iyi turist geçişi oldu. Geçen yıl ki geçişle 2019 rekoru da kırılırken, Van 2023 yılına da iyi bir rakamla girdi. Verilere göre, bu yılın Ocak-Şubat döneminde 182 bin 831 turist Kapıköy Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Kapıköy Sınır Kapısı, Ocak-Şubat döneminde Kara Gümrük Kapılarına göre en çok yolcunun geçiş yaptığı 6’ncı sınır kapısı oldu.

KARA SINIR KAPILARINDAKİ HAREKETLİLİK DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin kara sınır kapılarındaki hareketlilik devam ediyor. Ocak-Şubat döneminde Kara Gümrük Kapılarından geçiş yapan yolcu sayısı 3 milyon 694 bin 49 oldu. Aynı dönemde Gümrük Kapılarından giriş-çıkış yapan toplam araç sayısı ise 1 milyon 290 bin 511 oldu. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Ocak-Şubat döneminde Kapıköy Sınır Kapısı’ndan giriş ve çıkış yapan araç sayısı ise 16 bin 855 oldu. Bu araçların 8 bin 366’sı sınır kapısından ülkeye gelirken, 8 bin 489’u ise sınır kapısından çıkış yaptı.

“İRANLI TURİSTLER KENTE NEFES ALDIRIYOR”

Konuyla ilgili Şehrivan’a konuşan turizmci Murat Beyaz, “Kapıköy Sınır Kapısı’nın Van’a yakın olması bizim için bir avantajdır. Şehrin ekonomisine katkı sağlıyor. Turistler, sınır kapısından geçerek Van’a geliyorlar ve burada harcamalar yapıyorlar. Bu da kente ekonomik olarak bir nebze de olsa nefes aldırıyor. 2019 yılı turizmin rekor yılı olarak kayıtlara geçti” dedi.

KAPIKÖY’DE DURUMLAR İYİ…

Beyaz, 2022 yılında sınır kapısından geçiş yapan yolcu sayısının iyi bir rakam olduğunu aktararak şunları söyledi: “Pandemi süreciyle birlikte bir duraksama yaşandı. Dünyada normalleşme başladı ama Kapıköy Sınır Kapısı’nın uzun süre kapalı olması bu hareketliliğin geç başlamasına vesile olmuştu. 2.5 yıllık bir aradan sonra 2021’in sonları ve 2022’de tamamen çalışan bir Kapıköy ve 1 milyondan fazla insanın giriş-çıkış yaptığı bir rekor kırılmış oldu. 2022 yılında geçiş yapan yolcu sayısı geçmiş yıllara göre iyi bir rakam fakat hedefe göre de değişir. Eğer hedef bir önceki seneyi az bir rakamla geçmekse bu doğru bir hedef olmayacaktır. En az yüzde 50-60 üzerine koymalıyız ki istediğimiz turist rakamlarına ulaşabilelim.”

“İRANLI ÇEKMEK İÇİN BEKLENTİLERİNİ BİLMEK GEREKİYOR”

Beyaz, Van’ın turiste bağlı kalmaması gerektiğini dile getirerek, “Daha çok İranlı çekmek için beklentilerini bilmek gerekiyor. İlk sıralarda alışveriş geliyor. Van şehri bu konuda beklentilerin uzağında olan bir şehir de değil. İranlı turistlerin özellikle giyim konusundaki taleplerini karşılıyor. Bunun yanı sıra eğlenceyi seviyorlar. Biz İranlı turiste endeksli bir şehiriz. Bu bizim için bir tehlikedir. Dünyanın neresine giderseniz gidin tek pazara bağımlı ülkeler, şehirler, kasabalar her an için turist kaybı kriziyle karşı karşıya kalabilirler. Yıllardır bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Tek pazara bağımlı kalmamamız gerektiğini dile getiriyoruz ama bunu henüz aşamadık. Kent, sektör olarak bunu aşamadık” diye konuştu.

BEYAZ: HAREKETLİLİK İYİ FAKAT İRAN PAZARINA BAĞIMLI KALMAK YANLIŞ

Kurum ve kuruluşların kentin turizmi için elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Beyaz, “Geçen günlerde Berlin’de bir Turizm Fuarı düzenlendi. Van şehri orada yoktu. Sektör olarak bazen imkânlarımız el vermiyor. Genelde bu tür fuarlara gidip şehrimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Bazen de imkânlar el vermiyor. Sektör gidemediği zaman da bu kentin geleceğine yön veren, söz sahibi olan kurum ve kuruluşların ellerini taşın altına koyması gerekiyor. ‘Armut piş ağzıma düş’ mantığından kurtulamadığımız sürece İran pazarına bağımlı kalırız. Hepimizin şapkamızı önümüze koyup kente ne kazandırıp ne kaybettirdiğimizi bilmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur