Van'da toplu taşımaya zam talebi!

Van'da toplu taşımaya zam talebi!
28 Aralık 2022

Van’da gerçekleştirilen Aralık ayı UKOME toplantısında toplu taşıma ücretlerinin arttırılması için zam talebinde bulunuldu. Aylık UKOME toplantısında Van YYÜ Kampüs içi ulaşımına zam talebinde bulunulurken Van-Erciş ve Özalp arası faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsleri için yolcu taşıma ücretlerinin artırılması için de zam talebinde bulunuldu. Ayrıca 6 ilçeye 36 yeni minibüsün tahsisi için ihale planlanırken elektrikli skuterların kullanabileceği güzergah belirlendi.

 
 
Van'da Aralık ayı UKOME toplantısı'nda 19 gündem maddesi, 6 ek gündem ve 12 alt komisyon raporunun görüşüldüğü toplantıda, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Motorlu Taşıt Sürücü kurslarının eğitim ve sınav güzergâhı Tuşba ilçesinde yapıldığı, Tuşba ilçesinde yeni sürücü kurslarının açılması nedeniyle Kalecik TOKİ yolu üzerinde olan sınav güzergâhında araç yoğunluğu yaşandığı belirtilerek, araç yoğunluğunun yaşanmaması amacıyla İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı sürücü kurslarının eğitim ve sınav güzergâhının Hatuniye Mahallesi güzergâhına alınması talebi, İpekyolu ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet 1. Sokak ve Cumhuriyet 6. Sokak, yollarının dar olması nedeniyle trafik yoğunluğu yaşandığı, trafik akışının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla yolların tek yöne çevrilmesi, Özalp ilçesinde bulunan muhtelif cadde ve sokaklarda park yasağı ve tek yön uygulanması talebinde bulunuldu.

VAN- ERÇİŞ VE ÖZALP ARASI TOPLU TAŞIMAYA ZAM TALEBİ

Erciş ilçesinde  faaliyet gösteren Belediye otobüslerimize ait bazı güzergâhların uzun olması sebebiyle mevcut yolcu taşıma ücretlerinin yetersiz kaldığı, Payköy, Yünören/Samanbüken, Deliçay/Ergücü, Kocapınar, Ağamsat, Haydarbey ve Keklikova/Salmanağa güzergâhlarının yolcu taşıma ücretlerinin artırılması talebi, Özalp ilçesinde faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsünün artan maliyetler sebebiyle mağdur olduğu belirtilerek, Özalp ilçesi Özel Halk Otobüsü yolcu taşıma ücretinin artırılması talebinde bulunuldu.

 

6 İLÇEYE 36 YENİ MİNİBÜS 

Van Büyükşehir Belediyesi Elektronik Ücret Toplama Sistemi (EÜTS) işleticisi ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi artan döviz kuru sebebiyle akıllı kart maliyetlerinin arttığı, halihazırda uygulanan ücretlerin düşük olmasından dolayı Tam Kart, Kart Kişiselleştirme ve Kart Vizeleme Ücretlerinin artırılması talebi, İlimiz İlçe Belediye Başkanlıklarından gelen talepler doğrultusunda ilçe merkezlerinde çalıştırılmak üzere Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Çaldıran ilçesine 7 adet, Muradiye ilçesine 11 adet, Çatak ilçesine 5 adet, Gürpınar ilçesine 5 adet, Başkale ilçesine 3 adet, Bahçesaray ilçesine 5 adet minibüs ihalesi yapılması planlanmaktadır. İhale için karar alınması, İlimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında vatandaşlarımız tarafından taşınmak istenen evcil hayvan ve bagaj şartlarının kurul tarafından belirlenmesi talebi ve ilimiz şehir merkezinde bulunan Pınar, Sağlık, Gönül ve Vangölü taksi duraklarına yeni yer tahsis edilmesi talepleri ile plakaların askıdan indirilmesi talepleri ile hız kesici talepleri gibi  konular görüşüldü.

VAN YYÜ KAMPÜS İÇİ ULAŞIMINA ZAM TALEBİ

Ayrıca ek gündem maddesi olarak, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampüs içinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının (kampüs içi) yolcu taşıma ücretlerinin 1,00 TL olması talebi, İpekyolu ilçesi Halilağa Mahallesi Kurtuluş Park Sokağı’nın tek yöne çevrilmesi talebinde bulunuldu.

ELEKTRİKLİ SKUTERLARIN KULLANABİLECEĞİ GÜZERGAH BELİRLENDİ

İpekyolu ilçesi Vali Mithatbey Mahallesi Trafik Sokakta araçların gelişi güzel park etmesinden dolayı trafik akışının engellendiği tespit edilmiş olup, Trafik Sokakta park yasağı uygulanması talebi ile 03.06.2022 tarihli ve 54 nolu V.B.B. UKOME Kurul Kararı ile ilimizde e-skuterların  kullanabileceği güzergâhlar belirlenmiştir. e-skuter işletmeciliği yapan şirketin belirlenen güzergâhların tekrardan değerlendirilmesi talebi gibi konular konuşuldu. Burada görüşülen konuların bir kısmı karara bağlanarak, onaya sunulurken, diğer konular ise alt komisyonlara havale edildi.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen UKOME toplantısı Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan başkanlığında yapılan toplantıya Ulaşım Dairesi Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Tatvan Liman Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü, Şoförler Odası Başkanlığı, Edremit Belediyesi ile Büyükşehir Belediyenin ilgili daire başkanları ve şube müdürleri katıldı. Toplantı, katılımcıların görüş alışverişinin ardından sona erdi.

 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur