Van’da beklenen fuarlar kapılarını açtı!

Van’da beklenen fuarlar kapılarını açtı!
17 Eylül 2021

Pandemi salgınının etkilediği fuar sektöründe yeniden hareketlilik başladı. Van’da vaka sayılarının artmasıyla ileri tarihlere ertelen fuar sektörü, kapılarını tekrar ziyaretçilerine açtı. İki büyük fuara ev sahipliği yapan kentte, fuar sezonu start verirken, ekonominin de canlanması bekleniliyor.

 

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs ekonomiyi felç etmeye devam ediyor. Salgınla mücadele sürerken, normal hayatın akışı için de başta fuar olmak üzere birçok sektörde hareketlilik başladı. Fuar anlamında en iyi kentlerin başından gelen Van’da start alan fuarlar kentin gelişimine katkı sağlamayı sürdürüyor. Son olarak Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Solarvan Doğu Anadolu Yenilebilir Enerji Fuarı ve Kent ihtiyaçları ile Belediye Ekipmanları Fuarı ziyaretler tarafından yoğun ilgi gördü. Uzun bir aradan sonra Van Ajans Fuarcılık tarafından organize edilen iki büyük fuarda; İnşaat yapı teknolojileri, belediye ekipmanları, yapı dekorasyon firmaları, yenilenebilir enerji teknolojileri ve güneş enerji sistemleri yer aldı. Programa Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat, Ak Parti Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ve Abdullahat Arvas, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Van Ticaret Borsası Başkanı Naif Süer, İran Khoy kenti milletvekili Adil Najafzade, Salmast Milletvekili Yakup Rezazade, firma sahipleri ve çok sayıda kişi katıldı.

 

 

VAN’DA FUAR SEZONU BAŞLADI

Fuar açılışını gerçekleştiren Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat “Bilindiği üzere bugün ilimiz ve bölgemiz için büyük önem taşıyan iki sektörü bir araya getiren solar Van doğu Anadolu yenilenebilir enerji fuarı inşaat yapı ve belediye ekipmanları fuar açılışına hep birlikte gerçekleştireceğiz. İlimizde yapılan bu güzel organizasyon inşallah ilimiz ve çevresinde bölgesel kalkınmayı artıracak doğu ve batı arasındaki kaynaşmayı sağlayacak, büyük girişimcileri bölgemize çekecektir. İlimizin ve bölgemizin enerji potansiyelini öne çıkaran bu güzide fuarımız yatırım olanakları ile devlet destek ve teşviklerinin sağlanmasına 2023 hedeflerinin doğrultusunda artan enerji açıklarımızın azaltılmasına yine komşumuz İran İslam cumhuriyeti ile aramızdaki ilişkilerin gelişmesine ve vesile olacaktır. Konuşmalar başında çok güzel müjdeler aldık, dolaysıyla bütün katılımcılarımızın da heyecanı artığının farkındayız. Yine fuarımızda milletvekilimizin belirdiği üzere gerçekten kıymetli ve anlamlı bir fuar var. Bu anlamda da hepiniz heyecanlısınız bunun da farkındayız.”

BAŞKAN GÜLER: YOĞUN BİR TALEP VE İYİ BİR KATILIM VAR

Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler ise, “Uzun bir aradan sonra iki fuarımızı bir arada açıyoruz. 2 fuarda hem bölgemiz için, hem ilimiz için çok önemli, biri yenilenebilir enerji fuardı, diğeri ise İnşaat yapı ve belediye ekipmanları fuarı. Gördüğünüz gibi yoğun bir talep ve iyi bir katılım var, bundan sonraki süreçte Van’ın fuarlarda kazandığı ivmeyi daha çok büyüterek eskisinden daha güçlü bir şekilde yerini alacağını düşünüyoruz. Bundan bir hafta sonra uluslararası bir turizm fuarımız olacak ve ardından fuarlarımız devam edecek. Bugün ki fuarın birçok yeniliği var, yenilenebilir enerji fuarı çok etkili bu bölgede aynı zamanda İran’dan çok çok yoğun bir üst düzey protokol katılımı söz konusu.” Dedi.

“FUARIMIZA 80 FİRMA VE 150 MARKA KATILDI”

Cümlelerini sürdüren Güler, şöyle devam etti: “İranlı milletvekillerimizin Kapıköy sınır kapısıyla ilgili yaptığı açıklama son derece önemli ve hepimizin umutla beklediği bir haberdi. Ben fuarları şehir ekonomisine, tanıtılmasına, istihdamına katkısını anlatmaya kalkarsam çok zaman almış olurum, herkes işin farkında, fuarların getirdiği yeniliklerinde farkında, bu sebeple aynı günkü heyecanla fuarlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Fuarımıza 80 firma katıldı, 150 marka, yurt dışından iki firma, firmalarımızın yüzde ellisi yurt dışından katılan firmalar, buda gösteriyor ki önümüzde ki dönemlerde Van’a daha iyi bir talebin olacağını gösteriyor.”

İRAN HEYETİ FUAR AÇILIŞINCA KAPIKÖY’E VURGU YAPTI

Fuar programında konuşan Hoy Milletvekili ve İran-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Adil Necefzade, “Malesef son yıllarda COVİD-19 pandemisi nedeniyle iki ülkenin ilişkilerinde bir durgunluk söz konusuydu. Ama çok şükür son toplantıda Türkiye meclis Başkanı ve İran İslam Cumhuriyeti Meclis Başkanlarının yaptığı toplantılara dayanarak bugün Kapıköy, Gürbulak ve Razi sınır kapısının açıldığının müjdesini vermek istiyorum. Bu sınırların açılmasında Sayın AK Parti Van Milletvekili Türkiye İran Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Osman Nuri Gülaçar, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas’ın da büyük rolü vardır. Bende İran milletvekili olarak kendi ülkemi bu konuya tayin ettim. Dolayısıyla iki ülkenin ticaret hacminin daha yükselişi ile bu konuları devletleriyle takip etmesini temenni ediyorum. Ayrıca herkesi, iş adamlarını, yatırımcıları İran’ı gezmeye davet ediyorum. Geliş ve gidişlerimiz iki taraftan da devam etsin istiyorum.” Dedi.

 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur