Van merkezdeki kaldırımlar bir yıl dolmadan yeniden söküldü!

Van merkezdeki kaldırımlar bir yıl dolmadan yeniden söküldü!
27 Temmuz 2021

Son birkaç yıldır kentin cadde ve sokakların da yenilenme ve dönüştürme kapsamında çalışmalar devam ederken bu süreçte kentin görünen yüzünde büyük değişiklikler oldu. Yeni prestij cadde ve sokaklar yapılırken, kentin kaldırımları, refüjleri de bu değişimden nasibini aldı. Bu çalışmaların büyük çoğunluğu takdirle karşılanırken geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından iki aydan uzun bir süre devam eden çalışmalarla yenilendi. Şehir merkezindeki iki buçuk kilometrelik kaldırımlar yeniden ya

 

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM - MEHMET ALİ EKİNCİ 

Son birkaç yıldır kentin cadde ve sokakların da yenilenme ve dönüştürme kapsamında çalışmalar devam ederken bu süreçte kentin görünen yüzünde büyük değişiklikler oldu. Yeni prestij cadde ve sokaklar yapılırken, kentin kaldırımları, refüjleri de bu değişimden nasibini aldı. Bu çalışmaların büyük çoğunluğu takdirle karşılanırken geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından iki aydan uzun bir süre devam eden çalışmalarla yenilendi. Şehir merkezindeki iki buçuk kilometrelik kaldırımlar yeniden yapılıp çim serildikten bir yıl gibi bir süre sonra yeniden sökülerek betonla kaplanmaya başlandı.

 

Son birkaç yıldır kent genelinde yapılan çalışmalarla kent yeni bir yüze kavuşmasına rağmen zaman zaman bir defada yapılacak işin birkaç kez yapılması hususu dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle Cumhuriyet Caddesi, Kazım Karabekir Caddesi, İki Nisan Caddesi, İskele Caddesi gibi caddelerde çalışmalar yıllardır bir türlü düzene kavuşmazken Kazım Karabekir Caddesi’ndeki bitmeyen çalışmalar kent esnafı, vatandaşı için de ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor. Bu noktadaki çalışmalardan birisi şu sıralar Kazım Karabekir Caddesi’nde yürütülüyor. Geçtiğimiz yıl Van Büyükşehir Belediyesi eliyle caddenin orta refüjünün yenilenmesi kapsamında yeniden derlenen kaldırımlardaki serili hazır çimler bu yıl çıkmadan büyük tahribata uğradı. Bu hali sık sık sosyal medyadan da tepki alan kaldırımlar çalışmanın tamamlanmasının üzerinden bir yıl geçmeden yeni bir çalışmanın startı verildi. Soydan Kavşağı ile Eski Emniyet Kavşağı arasındaki 2 buçuk kilometrelik alandaki kaldırımlar geçtiğimiz haftalarda tamamen kazılınca vatandaşlar da bir defada yapılacak işin ikinci kez yapılmasına tepki gösterdi. Hem araçlar hem yayalar çalışmalar arasında yürümekte ve geçmekte zorlanırken Şehrivan’a görüş bildiren esnaf halkı da her yıl sökülüp tekrardan yapılan yol ve kaldırımlar için şikayetçi olduklarını dile getirerek, orta refüjlerin de her yıl söküleceği söyledi. 

 

GEÇTİĞİMİZ YIL BAŞTAN SONA YENİLENMİŞTİ

 

Van Büyükşehir Belediyesi, kentin en işlek caddelerin biri olan Maraş Caddesi’ni (Kazım Karabekir) geçtiğimiz yılki çalışma ile yeni bir yüze kavuşturdu. Kentin en büyük ticari potansiyelini barındıran caddenin Soydan Kavşağı ile Eski Emniyet Kavşağı arasındaki iki buçuk kilometrelik alanda asfalt yenileme, peyzaj, kaldırım gibi bir çok çalışma yapıldı. İki ay gibi bir zaman sürecinde devam eden çalışma ile yeni bir yüze kavuşan caddenin orta kaldırımlarına ise hazır çimler serildi. Herhangi bir bariyer ve engel bulunmayan ve yaya geçişinin çok yoğun olduğu caddedeki kaldırım çalışmasının doğru olmadığı yorumları gelmesine rağmen geri adım adılmazken o çalışmanın üzerinden bir yıl geçtikten sonra aynı hatta yeni bir kaldırım çalışması yapıldı. Kentin dört bir yanında yapılan çalışmalar sürerken belediye eliyle o kaldırımlar söküldü. Çim serilen alanların beton ile doldurulup taş ile tamamen kapatılacağı çalışma ile birlikte haftalar sürecek yeni bir yoğunluğun da startı verildi.

 

 

ESNAF BİTMEYEN ÇALIŞMALARDAN DERTLİ

 

Yol çalışmalarından dolayı esnafların olumsuz etkilendiğini dile getiren Kazım Karabekir Caddesi esnaflarından Furkan Saygı, pandemi sürecinde uzun süre iş yapamadıklarını ve yaz aylarının başlaması ile birlikte başlayan yol çalışmalarının da esnafları etkilediğini söyledi. Saygı, “Yol çalışmalarından dolayı işler sürekli aksıyor. Havalar güzel, insanlar şu an dışarı çıkıyor, şu an yol çalışmaları başlıyor, pandemi sürecinde uzun süre kimse dışarı çıkamıyordu o süre içerisinde yol ve kaldırım çalışmaları yapılabilirdi. Yol çalışmalarında şunu görüyoruz, bir çalışma bitmeden başka bir yerde aynı çalışmayı yapıyorlar, şu an bayram yoğunluğu var bayram yoğunluğu bizim işlerimizin güzel olduğu dönemlerdir ama bakıyoruz ki yol çalışmaları var ve olumsuz etkileniyoruz. Şu an görüyoruz orta refüjde önceden çiçekler falan bulunuyordu şu an onlar kaldırılıp yerine beton getiriliyor. Çiçekleri de zaten vatandaşlar gelip kopartıyordu ama en azından bir yeşili alanımız bulunuyordu, belediyemiz çalışıyor ama vakitsiz çalışıyor.” Şeklinde konuştu.

 

 

“2-3 GÜNLÜK İŞİ 1-2 AYDA ANCAK BİTİREBİLİYORLAR”

 

Her yıl yaz ayında kaldırım ve yol çalışmalarının olduğunu sözlerine ekleyen Esnaf Yaşar Özgül, “Maraş Caddesi üzerinde esnafız, yol çalışmaları bizleri perişan etti. Esnaf olarak çok mağduriyetler yaşıyoruz, yollarımız ve kaldırımlarımız şu an tozdan geçilmiyor. Her gün bütün ürünlerimizi temizlememiz gerekiyor. Kaldırımları sulamamamıza rağmen yine aynı şekilde toz çıkmaya devam ediyor. Belediyemiz çalışıyor Allah razı olsun ama 2- 3 günlük işi 1-2 ayda ancak bitirebiliyorlar. Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasakları olduğundan dolayı esnaf olarak biz çok etkilendik, sıkıntılar yaşadık gerek kiramızı veremediğimizden dolayı gerekse müşteriler gelemediği için. Sokağımızda orta alan tamamen yeşildi, ağaçlık alandı, şu an söktüler kaldırım döşüyorlar. Her yıl yaz ayında bu işlemleri görüyoruz geçtiğimiz yıl yeşil alandı, bu yıl beton alan olarak göreceğiz önümüzdeki tekrardan yeşile dönecektir.” İfadelerini kullandı.

 

 

HER YIL AYNI MAĞDURİYET…

 

Esnafların yol ve kaldırım çalışmalarından dolayı ciddi anlamda etkilendiğini belirten Kemal Gülce, “6 yıldır esnaflık yapıyorum, Van'da bitmeyen yol çalışmaları her yıl devam ediyor, her yıl yaz ayında yol çalışmaları yapılıyor. Kaldırımlar, yollar şu an toz duman içerisinde sağlam bir şekilde yapılamıyor maalesef. Yol çalışmalarından dolayı esnaf olarak sıkıntılar yaşıyoruz. Esnafın kapısının önünde şu an yol çalışması olduğundan dolayı araç park edemiyor, malzeme gelemiyor, insanlar yürüyemiyor, camlar toz duman altında kalıyor. Şuanki işlem ise caddemiz de bulunan orta refüj da çimler vardı, şu an o çimler kaldırıldı yerine parke döşeniyor, her yıl aynı sokak ve caddeler ve bununla birlikte kaldırımlar sürekli sökülüp yeniden yapılıyor.” Diye konuştu.

 

 

ESNAF: VAN ŞANTİYE ALANINA DÖNÜŞTÜ!

 

Yol ve kaldırım çalışmalarının zamanlama olarak yanlış yapıldığını dile getiren Murat Bilici, “Van’da her yıl aynı tarihlerde yol ve kaldırım çalışmaları yapılıyor. Unutulmaması gerekiyor ki bu tarihlerde yani yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı tarihlerdir. Bu tarihlerde turistlerin en çok uğradığı kazım Karabekir Caddesinin şantiye alanına çevrilmesi yanlıştır. Gelen turistleri bu şekilde karşılamak istemiyoruz, öte yandan yapılan çalışmalardan dolayı esnaf olarak bizler de mağduriyetler yaşıyoruz. Hem mağazamız toz içerisinde kalıyor hem de gelen müşteriler kapıdan dönmek zorunda kalıyor. Bu çalışmaların bahar aylarının başlarında veya sonbahar aylarının sonlarında yapılması daha uygun olacaktır.” Dedi.

 

 

YEŞİL ALAN ŞART

 

Çalışmalar yapılırken toz çıkmaması için caddenin sürekli sulanması gerektiğini ifade eden Bilici, “yol ve kaldırım çalışmalarında ister istemez getirilen kum ve yapı malzemelerinden dolayı toz çıkmaktadır. Belediyemiz bu süre içerisinde sulama işlemlerini yapıyor ama yetersiz, düzenli aralıklarla sulama yapması gerekiyor ki toz çıkmasın. Yeşil alanlarımız zaten az, yolun ortasında bulunan kaldırımda bulunan çimlerin kaldırılıp yerine kaldırım taşının bırakılması ise doğru bir şey değil, yeşil alanları bitirmek yerine daha da arttırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor.” İfadelerine yer verdi.

 

 

HER YIL NEDEN SÖKÜLDÜĞÜNÜ ANLAMIŞ DEĞİLİM!

 

Son olarak Şehrivan’a konuşan esnaflardan Ferhat Tanrıbilir, yol yapım çalışmalarından şikayetçi olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “Biz artık konuşmaktan sıkıldık, mağdur olduklarımızı biliyorlar ve biraz daha mağdur ediyorlar. Her yıl sökülen ve her yıl esnafı mağdur eden kaldırım ve yolların neyi var anlamış değilim. Bitene kadar gerek esnaf gerekse vatandaşlar çalışmalardan rahatsız oluyor. Orta refüjleri yeşillik alanı oluşturmak için yaptılar. Ancak sahipsiz bıraktıklarında toprağa dönüştü. Şimdi ise parke taşıyla tekrardan yapıyorlar. Belediyelere ne kadar para gelirse hepsini yollarda harcasın. Zaten başlıyorlar ya bitiremiyorlar ya da birkaç ay sonra değişikliğe gidiyorlar.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur