Van Spor FK kapanıyor mu? İşte detaylar

Van Spor FK kapanıyor mu? İşte detaylar
26 Temmuz 2021

Van Spor Futbol Kulübü tarafından yapılan olağanüstü genel kurul toplantısına yeterli sayıda delegenin toplanamamasından ve başkan adayının olmamasından dolayı genel kurul yapılamadı.

Şehrivan Haber / Mehmet Ali EKİNCİ 

Silahtaroğlu Van Spor Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerinin İstifa etmesi sebebiyle Denetim Kurulu tarafından 4721 Sayılı Türk Medeni Kanun’un 84. Maddesi gereğince Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yaptı.

Vanspor Futbol Kulübünde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen olağanüstü kongrelerde başkan adayının çıkmamasından dolayı başkan seçimi yapılamamış ve ardından mevcut Başkan Servet Yenitürk’ün istifa etmesi ile birlikte Vanspor Futbol Kulübüne kayyum atanacağı söylenilmişti.

Silahtaroğlu Van Spor Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerinin İstifa etmesi sebebiyle Denetim Kurulu 7 Temmuz 2021 tarihinde toplanarak, “4721 Sayılı Türk Medeni Kanun’un 84. Maddesinde “Yönetim kurulu, beş asıl ve beş yedek üyeden az olmamak üzere dernek tüzüğünde belirtilen sayıda üyeden oluşur. Yönetim kurulu üye sayısı, boşalmalar sebebiyle üye tamsayısının yarısının altına düşerse; genel kurul, kalan yönetim kurulu üyeleri veya denetim kurulu tarafından bir ay içinde toplantıya çağrılır. Çağrı yapılmazsa, üyelerden birinin istemi üzerine, sulh hâkimi, üç üyeyi genel kurulu toplantıya çağırmakla görevlendirir.” Denilmektedir. İlgili Kanun Maddesi gereğince Derneğimizin Olağanüstü Genel Kurul Toplantı Çağrısının Denetim Kurulumuzca yapılması kararlaştırılırmış olup, Kulübümüz 25 Temmuz 2021 Pazar Günü Van Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı yapmaya ekseriyet sağlanmaması durumunda toplantının 01 Ağustos 2021 Pazar Günü aynı yerde ve saatte yapılacaktır.” Kararları alınmıştı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul toplantısı yeteri sayıda delegenin toplanamamasından dolayı toplantı bir hafta sonrasına ertelendi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Denetim Kurulu Başkanı Özer Polater, Vanspor Futbol Kulübünün gelecek hafta yapılacak toplantıda yeteri sayıda delegenin katılmaması ve başkan adayının çıkmaması durumunda Vanspor Futbol Kulübünün feshedileceğini söyledi.

“84. MADDEYE GÖRE KARAR ALDIK”

Sosyal medya üzerinden yanlış söylemlerinin düzeltilmesi gerektiğine değinen Başkan Polater, “Yanlışlar üzerinden kimse ısrarcı olmasın, kurum müdürümüzün bahsettiği gibi 84. Maddeye göre karar aldık, biz bu kararı almasaydık, sulh hakimliğine ataması ve atama neticesinde verilecek karar, belki bizim vereceğimiz karardan bir ay sonra yapılacaktı. Bu süreç içerisinde transferlerde lig de başlamış olacaktı, sıkıntı yaşanacaktı. Bu inisiyatifi alarak bu kararı aldık.” Dedi.

“KAYYUM ATAMASI VEYA BAŞKA BİRİNE DEVREDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

1 Ağustos’ta gerçekleştirilecek toplantıdan sonraki sürecin önemine vurgu yapan Polater, “Yanlış bilinen doğru şu, kayyım meselesine açıklık getirmek istiyorum, 84. Maddeyi herkes bilir ama akabinde 87. Madde devreye girecektir. 2 kongre üst üste başkan seçimi gerçekleştirilemezse biz sulh hakimliğine gidecek yolu kestik. Yönetim kurulu olarak bu kararı biz verdik. Önümüzdeki kongrede aday olmazsa hiçbir şekilde Kayyum ataması veya başka birine devredilmesi söz konusu değil önümüzdeki kongreden sonra aday olmazsa kulüp feshedilecektir.” Şeklinde konuştu.

“VAN'IN SAHİBİ Mİ YOK VAN’A SAHİP ÇIKANLARIN SAHİBİ Mİ YOK”

Van’a sahip çıkanlara kimsenin sahip çıkmadığını ifadelerine ekleyen Polater, “3 yıldır bu takım bir şekilde yönetiliyor. Bu yönetilen süreç içerisinde de başarılar elde edildi ama kimi konuşturursanız, herkes bundan yakınıyor; ‘Van sahipsiz’ biz de aynı şeyden yakınıyoruz ama Van'a sahip çıkana da biz sahip çıkmıyoruz. Maalesef biz bunu gördük, önceki kongrede mevcut yönetim aday olmayacağını açıklamasından sonra herkes bu sürecin nasıl yürüyeceğini biliyor gelip üye olup Vanspor talip olacakları yere ikinci kongrede aday olmalarının bile önünü kestiler. Bazı basın açıklamaları ile tekrar toparlanan bir yönetimin o basın açıklaması ile el birliği ile yok ettiler. Herkese soruyorum, Van'ın sahibi mi yok Van’a sahip çıkanların sahibi mi yok. Biz nereye gideceğiz bilmiyorum yazık günah değil mi?” ifadelerini kullandı.

“VANSPOR DİYE BİR KULÜP KALMAYACAKTIR”

Başkan Polater, “Vanspor taraftarlarının yıllardır emek verdiği, ümitle beklediği şampiyonluklar beklediği bütün emekler boşa gidecek. Önümüzdeki hafta kongre yapılmazsa başkan adayı çıkmazsa bu iş fes olunacak, Vanspor diye bir kulüp kalmayacaktır.” İfadelerine yer verdi.

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur