SP milletvekili Karaduman: Van kaderine terkedilmiş!

SP milletvekili Karaduman: Van kaderine terkedilmiş!
21 Haziran 2021

Geçtiğimiz günlerde çeşitli programlara katılmak üzere Van’a gelen Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, kentteki yoğun ziyaretlerin ardından kentteki basın mensupları bir araya geldi Van’ın sorunları hakkında konuşan Karaduman, kentin çok büyük ve önemli sorunlarının olduğuna vurgu yaparak, Van’ın kaderine terk edildiğini söyledi.

 

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-SERCAN CANSIZ

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Saadet Partisi Van İl Başkanlığı tarafından düzenlenen program kapsamında Van'da yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Birkaç gün devam eden temaslar, görüşmeler ve kentle ilgili istişarelerden sonra Van ile ilgili konuşan Karaduman’ın kentin önemli sorunlarındaki hakimiyeti dikkat çekti. Daha önce de birkaç kez Van’a gelen ve Van’ın sorunlarını meclise taşıyan Karaduman, programda koronavirüsle mücadele kapsamında kapatılan Kapıköy sorunu başta olmak üzere önemli konularda değinip çözüm önerileri de sıralandı. Daha sonra Van Gölü’nün en büyük sorunu olan kirlilik konusu tartışılırken, yetkililerden de sahip çıkılması çağrısı yapıldı. Karaduman Van’ın mevcut durumunu yorumlayarak ayrıca, “Van, kaderine terk edilmiş durumda. Van yaşadığı sorunlarla yüz üstü bırakıldığı bir şehir pozisyonundadır. Kentin sorunları ile ilgili ciddi bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Konya milletvekili olarak bütün illerle ilgilenirken Van’la biraz daha ilgilendik.” Dedi

VAN’IN ÇÖZÜLMEYEN BİRÇOK SORUNU VAR

Programın açılış konuşmasını yapan Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, “Saadet Partisi Van il başkanlığı olarak Türkiye'nin bir tane ve Van’ın ekstra milletvekili olan Sayın Abdulkadir Karaduman bugün basınla bir araya gelmesi için program düzenledik. Baştan söyleyelim hatamız, kusurumuz olursa da şimdiden af diliyoruz. Şimdi biraz Van gündeminden bahsetmek istiyorum. Türkiye'nin 18. büyük kenti olan Van'ın Vanspor'u biliyorsunuz ki sahipsiz kaldı. Bir kongre süreci yaşanıyor bakıyorsunuz ki kongre olmuyor, üstünden 6 ay geçiyor kulüp sahipsiz kalıyor. Şu an stadyumumuzun durumu ortada, yollarımız ortada. Van'ın trafiği gün geçtikçe tehlikeli bir hal alıyor.” Dedi.

İLHAN, “VAN ESNAFI MAĞDUR DURUMDA” DEDİ.

Cümlelerini sürdüren İlhan, şöyle devam etti: “Bunun yanında Türkiye'nin birçok kentinde yapılıp Van’da yapılmayan işler söz konusu. Zaten biz bir fabrika beklemiyoruz. Fabrika ihtiyacımız var ama yol yapma peşindeler. Her yere yol yapılsın ama Van’ında yolu yapılsın. 12. yılına girip ve bitirmeyen bir çevre yolumuz var. Buna benzer olarak 39 tane sınır kapısı var en son bizim bölgedeki üç sınır kapısı açıldı. Bu sefer de İran tarafı açılmamış durumda. Nedenleri ile ne içinleriyle tartışılacak bir konu. Ülkemizin içinde ciddi anlamda bir ekonomik sorun var. Bunun üzerine Van'ın ekstra sorunları olunca esnafımız, çalışanlarımız ve birçok iş insanımız mağdur duruma geldi. Gündemi değerlendirmek ve ilimizin problemli meclise taşımak adına Konya Milletvekilimiz Sayın Abdulkadir Karaduman'a teşekkür ediyorum.”

SP KONYA MİLLETVEKİLİ KARADUMAN, “ÇOK CİDDİ PROBLEMLER VAR”

Daha sonra programda konuşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “Gerçekleştirmekte olduğumuz basın toplantımızın, Van’ımızı daha iyi bir noktaya geçmesine yaşanılabilir bir kenti inşa etmemize vesile olmasını cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. Tabii şu an da ülke içerisinden geçtiği süreç itibarıyla, ciddiyim endişelerimiz ve ciddi kaygılarımız söz konusu. Bugün her alanda yaşanan ciddi sorunlar ve yaşanan çok ciddi problemler var. Ekonomiden eğitime, dış politikadan sosyal sorunlara kadar çözüm bekleyen problem söz konusudur. Ülkenin asıl meselesini gündeme getirebilmek adına Van'dan Edirne’ye Adana'dan Trabzon'a bütün illerimizde yaşanan sorunlara çözüm bulma noktasında Saadet partisi çok ciddi bir çalışma içerisindedir.” İfadelerini kullandı.

VAN’A SAHİP ÇIKILMALI

Yaşanan sorunlar çerçevesinde Van’da olduklarını dile getiren Karaduman, “Kapıköy Sınır Kapısının hala kapalı olması Van açısından kabul edilebilir değildir. İran seçimleri bugün yapıldı, yarından tezi yok sınır kapısının mutlaka açması gerekir. Diğer taraftan Van’ımızın ve ülkemizin bir değeri olan Van Gölü’nün çok ciddi bir kirliliğe terk edilmiş olması da kabul edilebilir bir durum değildir. İlgili bakanlıkların bu meseleye el atmaları lazım. Van Büyükşehir Belediyesi'nin bu önemli meseleye el atmasını gerekir. Milli görüş harekatı olarak biz her zaman bana sahip çıktık. Milli görüş iktidardan düşürüldü dönemden sonra ne yazık ki Van, kaderine terk edilmiş durumda. Van yaşadığı sorunlarla yüz üstü bırakıldığı bir şehir pozisyonundadır. Kentin sorunları ile ilgili ciddi bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Konya milletvekili olarak bütün illerle ilgilenirken Van’la biraz daha ilgilendik.” Dedi.

SP TBMM’YE BİRÇOK SORU ÖNERGESİ VERDİ

Van'ın sorularını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımak adına il başkanıyla koordineli bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Karaduman, “Yanımızda ilgili sığınmacı sorunu çerçevesinde soru önergesi verdik. Aynı şekilde Kapıköy’ün kapalı olmasını getirmiş olduğu sorunlardan dolayı vermiş olduğumuz bir soru önergesi var. Yine aynı şekilde 300'ün üzerinde işçinin hukuksuz bir şekilde işlerinden atılması ve burada yaşanan hak kaybı ve mağduriyetler üzerine soru önergesi verdik. Daha sonra Van-Hakkari karayolu üzerinde 32 viraj olarak bilinen Güzeldere Tüneli'nin 8 yıldır yapımı devam ediyor. Bunun ne için tamamlanmadığı ile ilgili soru önergesi verdik. Bu ve benzeri sorunlarla ilgili daha birçok soru önergesi sunduk. Bunun üzerine Van il başkanı daha önce sizinle paylaştığı Van'ın sorunları ve çözüm önerileri üzerine rapor hazırlamıştı. Bu da çok değerli bir rapordur.” Şeklinde konuştu.

VAN, İŞSİZLİĞE MAHKUM EDİLDİ

Yolların ve hastanenin yapılmasına karşı olmadıklarının altını çizen Karaduman, “Yollar yapılıp fabrikalar satılıyorsa bu ülkenin geleceği için büyük bir tehdittir. Özellikle Van'da milli görüş hareketi olarak Van'a kazandırmış olduğumuz şeker, yem, süt, yün, iplik ve ayakkabı fabrikaları vardı. Yine aynı şekilde organize sanayi bölgesinde yüzlerce büyük işletmenin yer aldığı bugün bu tesislerde yüz binlerce insanımızın ekmek yediği bir ortamdan gelinen nokta itibariyle nüfus daha da artmış olmasına karşılık bu fabrikaların kahir ekseriyeti haraç mezat satılmış. Van'ımız ve ülkemiz büyük bir işsizliğe mahkum edilmiştir.” Diye ekledi.

“VAN’DA CİDDİ ANLAMDA İŞSİZLİK SORUNU VAR”

Her üç gençten birinin işsiz olduğuna dikkat çeken Karaduman, bir işsizlik faturası ile karşı karşıya kaldığına vurgu yaparak şunları kaydetti: “Özellikle Van’ımıza baktığımız zaman işsizliğin, Türkiye ortalamasının daha da üzerinde olduğunu görüyoruz. 10 yıl önce Van'ın taşra nüfusu yüzde 70 iken şehir merkezinin nüfusu yüzde 30 idi. şimdi ise şehir merkezinin nüfusu yüzde 70 bu da şunu gösteriyor. Çiftçilerimiz toprağı ektiklerin de kazançlı çıkamadıklarını için yanlış tarım politikaları ile zarar ettirildiği için köylerini, evlerini terk etmek suretiyle kentlere yerleştiler. Ve kentte devasa bir işsizlik ordusu oluşturuldu.”

“İRANLI YETKİLİLERLE NEDEN MASAYA OTURULMUYOR?”

Kapıköy için neden İranlı yetkililerle iletişime geçilmediğinin hatırlatan Karaduman, “Bugün üniversitelerde gelinen nokta itibarıyla üniversite diplomaları birer işsizlik sertifikası haline getirildiğini görüyoruz. Üniversiteler işsizlik ordusuna adam yetiştirmekten başka bir hizmetin verilmediği bir ortam haline getirmiştir. Pandeminin etkisi ile birlikte Van’ımızda 15 aydır Kapıköy Sınır Kapısı kapalı olmasından dolayı esnaflarımız da perişan halde çözüm bekliyor. 15 aydır hiçbir yerde kapılar kapanmadı ülkedeki diğer sınır kapıları kapanmadı, özellikle Kapıköy Sınır kapısı uzun bir zaman kapalı kaldı. İran’dan gelen turistlerin Van'a ciddi ekonomik katkıları olmasına rağmen Van'ın ayakta kalmasını sınır kapısının sağlamasına rağmen İran'a dahi bir defa gitmeyen İranlı yetkililerle ciddi anlamda masa oturup konuşulmayan ve açılması için çabalamayanların arkasında bıraktığı sorunları görüyoruz.” Cümlelerini kullandı.

“İNSANLAR EVLERİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR”

Korona virüsün yarattığı tahribatlardan söz eden Karaduman, şunları anlattı: “Saadet partisi olarak sahada teşkilatlarımızla birlikte topluma ve insanlarımıza ulaşmak sorunları dinlemek ve vatandaşların ifade ettiği bu sorunlara çözüm bulmak ve çözümleri ortaya atmak adına yapıcı siyaset anlayışımızı devam ettiriyoruz. Bugün özellikle pandeminin getirmiş olduğu etkenlerden dolayı insanları asıl derdi ve sorunu geçim sorunu olmuştur. Ne yazık ki insanlarımız geçim derdi ile boğuşurken birileri inanmak istemese de insanlarımızın büyük bir kısmı evlerine ekmek götüremezken, siyasetin gündemi bir taraftan erken seçim diğer taraftan da ittifak tartışmaları yani suni meseleler üzerinden yapay gündemler üzerinden ülkenin en büyük sorunlarının üstünü örtmüş durumdalar.”

KARADUMAN, ESNAFIN DERDİNİ DİNLİYOR!

Saadet partisi olarak ülkenin asıl meselesi seçim değil, geçimdir diyen Karaduman, cümlelerine şöyle devam etti: “Türkiye genelinde sayın genel başkanımızın başlatmış olduğu bir geçim ittifakı kampanyasını başlattık. İnsanların asıl sorunlarını kamuoyuna taşımak noktasında ve buna çözüm önerilerimizi reçetelerimizle birlikte ortaya koymak üzere kampanya başlattık. Bu kampanya neticesinde vatandaşlarımızı ziyaret edip esnaflarımıza bir araya geliyoruz ve bir araya geldiğimizde kendilerini dinleyip sorunlarına çözüm arıyoruz. Bugün hakikaten ekonomi ile ilgili ciddi sorunlar yaşanmakta bu sorunları sadece pandemi ile açıklamak bugüne kadar yapılan yanlış uygulamaları görmemek anlamına gelecektir. Bakın Türkiye'de 20 yıldır ekonomi politikaları bir faize dayalı ithalata dayalı betona dayalı bir anlayışla yönetiliyor.”

ESNAF BANKALARA BORÇLU…

Türkiye genelindeki esnafların durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Karaduman, şunları söyledi: Esnaf kepenk kapatmış vaziyette, işini terk etmiş vaziyette, kendi bağ-kur filmlerini bile ödeyemez vaziyette gelmiş. Birtakım destekler yaptılar, Allah razı olsun bir takım çalışmalar da yaptılar ve bunların hepsini önemli görüyoruz. Ama bunlar gereklidir ancak yeterli değildir. Bu pandemi sürecinde son 1 yılda bir milyona yakın esnafımız ilk defa bankalara borçlandırıldı.”

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur