Bakan Yardımcısı Yavuz: “Van’ı turizm açısından büyük bir destinasyon haline getirmeyi amaçlıyoruz”

Bakan Yardımcısı Yavuz: “Van’ı turizm açısından büyük bir destinasyon haline getirmeyi amaçlıyoruz”
19 Haziran 2021

Van’a gelerek çeşitli temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, önceki günkü ziyaretlerinin ardından dün de kentin turizmiyle ilgili temaslarını sürdürdü. Bakan Yardımcısı Yavuz, kentin turizmine dair önemli mesajlar verdi.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, önceki gün geldiği Van’daki temaslarını dün de sürdürdü. Urartular’ın önemli merkezlerinden birisi olan Çavuştepe’de incelemeler yapan Yavuz, “Burası tarımla ilgilenen Urartuluların senede 2 bin 700 ton tahıl elde ettikleri, su ve kanalizasyon bakımında altyapısı olan, mühendislik, mimarlıkta ileri gitmiş büyük bir kenttir” diyerek Urartular’ın bölgedeki nüfuzunun önemine değindi. “Üniversitemizde Urartuca'yı çözen, okuyup ve yazabilen 5 uzmanımız yetişti” diyerek bu anlamdaki akademik çalışmarada de değinen Bakan Yardımcısı Yavuz, kentin son dönemlerdeki turizm yatırımlarına ve çalışmalarına da vurgu yaparak, “Bölgeyi turizm açısından büyük bir destinasyon haline getirmeyi amaçlıyoruz.” Dedi.

 

YAVUZ, KAZILARDA İNCELEMELERDE BULUNDU

 

Çeşitli programlara katılmak üzere dün Van’a gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz’un temas ve ziyaretleri bugün de sürüyor. Yavuz, Çavuştepe Kalesi ve aynı bölgede yer alan nekropol alanını ziyaret etti. Yavuz, burada kazı başkanı Yüzüncü Yıl (YYÜ) Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'ndan yapılan kazı ve gün yüzüne çıkarılan eserler hakkında bilgi aldı. Urartuca bilen Van YYÜ Üniversitesi öğrencilerden kale tapınağının kitabesini dileyen Yavuz’a, öğrenciler isminin Urartu alfabesi ile yazıldığı metni hediye etti.

 

 

URARTU MEDENİYETİNE VURGU YAPTI

 

Çavuştepe Kalesi ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 30 yıldır kazı çalışmalarının devam ettiği kalede incelemelerde bulunduklarını belirtti. Çavuştepe Kalesi’nin 5 bin Urartulunun yaşadığı önemli yerlerden biri olduğunu ifade eden Yavuz, “Burası tarımla ilgilenen Urartuluların senede 2 bin 700 ton tahıl elde ettikleri, su ve kanalizasyon bakımında altyapısı olan, mühendislik, mimarlıkta ileri gitmiş büyük bir kenttir. Burada Urartu medeniyetine ilişkin önemli çalışmalar var. Bunlar hem ulusal hem de uluslararası pek çok yayında yer alıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi de bu konuya özel olarak eğiliyor. Üniversitemizde Urartuca'yı çözen, okuyup ve yazabilen 5 uzmanımız yetişti” diye konuştu.

 

“VAN’I DESTİNASYON MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

 

Bu bölgenin nasıl bir medeniyet olduğunu çok iyi öğrendiklerini dile getiren Yavuz, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hem valiliğimiz hem de belediyelerimizle çalışarak bölgeyi turizm açısından büyük bir destinasyon haline getirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’nin en büyük müzelerinden birini Van’da gerçekleştirdik. Buradan çıkan eserler de orada sergilenebiliyor. Hoşap Kalesi, Çavuştepe ve Van kaleleri güzel linear şekilde bir koridor oluşturdu. Amacımız buraları ören yerleri statüsü olarak daha çok insanın gezebileceği hale getirmektir” şeklinde konuştu.

 

 

Ziyaretlerinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Vali Yardımcısı Hamit Genç, Gürpınar Kaymakamı Fatih Kayabaşı, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Müze Müdürü Erol Uslu, kurum amirleri ile akademisyenler eşlik etti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur