Necdet Takva: Dinamik bir süreç oldu

Necdet Takva: Dinamik bir süreç oldu
21 Mayıs 2020

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Bloomberg HT’de yayınlanan Fokus programına telefon bağlantısı ile katıldı.

Başkan Necdet Takva dün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlığında gerçekleştirilen, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da katılım sağladığı 365 Oda/Borsa ve 61 Sektör Meclis Başkanıyla gerçekleştirilen “TOBB Ekonomi Buluşması” toplantısını değerlendirdi.

 

Başkan Takva canlı yayında toplantıyla ilgili ilk olarak ithalat konusunda alınan kararı değerlendirerek şunları söyledi: “Aslında bu yeni bir şey değil. Türkiye uzun yıllardır ihracat odaklı bir büyüme stratejisini benimsemiş durumdaydı. Dünde yeni bir bakış açışıyla Hazine ve Maliye Bakanı tekrar ithalatı azaltacak bir takım tedbirlerle üretimi önceleyen bir yaklaşım ifade etti. Doğrusu biz bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Çünkü Türkiye Uluslararası Girişimcilik Endeksinde çok üst sıralarda bir ülke ve bizde aslında bu anlayış çerçevesinde kendi girişimcimize ve ithal edilen ürünlerin ikamesini sağlayacak bir yaklaşımın mümkün olabileceğine inan bir özel sektörü temsil ediyoruz. Bu rutin toplantılar içerisinde Hazine ve Maliye Bakanımız ekstrem bir yaklaşım ile ithalat konusunda yeni bir perspektif ortaya koymak sebebiyle bir gündem de oluşturdu. Büyük ölçüde toplantıya katılan başta birlik başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere tüm oda ve borsa başkanları bu süreci destekleyeceklerini ifade etti. Bizde Doğu Anadolu’da bunun gerekli olduğuna inan bir şehri temsil ediyoruz.”

 

BAŞKAN TAKVA TALEPLERİ ANLATTI

Bakan Albayrak’tan talep ettikleri tedbirleri de canlı yayında anlatan Takva, “Öncelikle bu Covid-19 pandemisiyle mücadele sürecinde ele alınması gereken bir takım tedbirleri kendisi ile paylaşma imkanı bulduk. Özellikle mücbir sebep kapsamının genişletilmesi ve tüm sektörlerin dahil edilmesi, KDV alacağı kadar koşulsuz/şartsız KGF kefaleti sağlanarak kamudan alacağı olan firmaların finansmana erişimin sağlanması gerektiğini ifade ettik. Özellikle bu Covid-19 mücadelesi kapsamında kapalı olan iş yerlerinin kira meselesi malumunuz gündemdeydi. Buna bir çözüm üretilmesi hem kiracıların hem de mülk sahiplerinin kamu desteği ile rahatlatılmasını sağlayacak bir takım tedbirlere duyulan ihtiyacı ifade ettik. Yine kamudan alacakları kesinleşen üyelerimizin, iş dünyasının özel sektörün alacaklarının ödenmesini talep ettik.” Dedi.

 

 
TAKVA: DİNAMİK BİR SÜREÇ OLDU

Takva konuşmasını devamında şunları söyledi: “İhracat yapan üyelere bir ekstrem destek olarak nakliye ve lojistik desteği sağlanmasını talep ettik. Yedi ilde tarıma uygun hazine arazilerinin çiftçilere tahsisi gündemdeydi. Bunun kapsamının genişletilmesini daha fazla ilin kapsam içine alınarak özellikle tarımsal üretimin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması talebimizi ilettik. Yine 21 ile verilen tohum desteğinin sübvansiyonun yaygınlaştırılarak daha fazla il kapsama alınmasını gerektiğini ifade ettik. Bunun gibi temel başlıklar ifade ettik. Genel olarak Türkiye’de özel sektörün önünde bu mücadele sürecinde kronikleşen bir takım sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımları da hem birlik başkanımız hem diğer oda-borsa başkanlarımız problemlerini ifade etme imkânı buldular. Doğrusu ben çok verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Dinamik bir süreç oldu.”

 

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BİRKAÇ AY UZAYABİLİR”

Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmasıyla ilgili de bir değerlendirme yapan Takva, “Biz Kısa Çalışma Ödeneği’nin koşulsuz olarak yılsonuna kadar uzatılmasının özellikle istihdam üzerindeki ağır baskıyı kaldıracağını kendisine ifade ettik. Süreci gelişmelere göre değerlendirilebileceğini ve hükümet tarafından duyarlılığın devam ettiğini ifade etti. Benim kişisel kanaatim 28 Haziran’da sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği’nin birkaç ay daha uzayabileceği yönündedir.” İfadelerini kullandı.

 

 

GAZETEVAN/EKONOMİ-ÖZEL HABER

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur