‘SİT’TİR YAPAMAYIZ

‘SİT’TİR YAPAMAYIZ
08 Ocak 2020

Van’ın Tuşba ilçesinde bulunan Altıntepe Mahalle sakinleri yıllardır kötü yollardan yana dert yanıyor. Birçok belediyenin değiştiği ancak çözüm olmadığı yollardaki çukurlar ve hava şartları nedeniyle oluşan çamur yeter artık dedirtiyor.

Van’ın Tuşba ilçesinde bulunan Altıntepe Mahalle sakinleri yıllardır kötü yollardan yana dert yanıyor. Birçok belediyenin değiştiği ancak çözüm olmadığı yollardaki çukurlar ve hava şartları nedeniyle oluşan çamur yeter artık dedirtiyor. Belediyelerin yapmadığı yollar için açıklaması ise “sit alanı” oldu! Vatandaş Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’a büyük tepki gösteriyor. Tuşba Belediyesi’nin ilgisizliğinden şikayetçi olan vatandaşlar bir an önce köstebek yuvasına dönen yollar için bir çare üretmesini bekliyor. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşan vatandaşlar ise, Van Tuşba Mahallesi yolları çok kötü. Çukur ve yamalı yollar arabalarımız mahfetti, araba sürmekten nefret ediyoruz. Lütfen sesimizi Salih Akman’a ulaştırın şeklinde yorumlarda bulundu.

 

2014 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşan ve yerel seçimlere bu unvanla giren Van’da, yaşanan altyapı-üstyapı sorunları büyükşehre yakışan cinsten değil. Birçok alanda geri kalmış olan Van’daki yollarda bu anlamda oldukça yetersiz. Türkiye her gün yapılan kilometrelerce yollar, asfaltsız yolu kalmayan mahalle, mezralar en iyi yollara kavuşurken, Van’ın merkez ilçelerinde ise halen çukurlu, çamurlu yollar bulunuyor. Altıntepe Mahallesi’nde ana caddeler asfaltlansa da mahalle aralarındaki çukurlu ve asfaltsız yollar çile dönüyor. Van’a yakışmayan görüntülerin oluştuğu mahallede, mahalle sakinlerine neden yol yapılmadığıyla ilgili söylenenler de akıllara durgunluk getirir cinsten. Altıntepe Mahallesi’nde bulunan Semerkand Sokak’ta yolların yapılmaması sit alanı olmasına bağladı. Defalarca belediyelere giden mahalleli, sokağın bulunduğu alanın sit alanı olduğu için asfalt dökülmediği cevabını aldı. Şimdi akılda şu soru işareti var. Sit alanı olan bölgede yapılar yapılabiliyor da, asfalt nasıl yasak oluyor?

 

MAHALLELİ YENİ DOĞU’YA KONUŞTU

 

Yaşadıkları mağduriyetleri Yeni Doğu Gazetesi’ne anlatan Altıntepe Mahallesi Semerkand Sokak sakinlerinden Savaş Altaş şunları söyledi: “Yaklaşık 50 yıldır biz buraları satın aldık ve burada yaşamaya devam ediyoruz. Hem tapularımız var hem de vergilerini ödüyoruz. Ancak mahallemizin yolları bir türlü yapılmıyor. Yolların yapılması için defalarca yetkili alanlar başvurular yaptık ancak sit alanı olduğu için asfalt dökemeyiz dediler bize. Bitlis gibi bir ilin merkezi bile sit alanıyken oraya asfalt yapılıyor da Van’ın bu küçük mahallesine neden yapılmıyor. Yani görevlilere bu kadar zor mu geliyor? Burada müzeye ait alan olduğu için bizim mahalleyi de sit alanı olarak gösteriyorlar.”

 

ALTAŞ: BAHANE ÖNE SÜRÜYORLAR

 

Muzaffer Altaş isimli vatandaş da, “Yaklaşık 50 yıldır biz burada yaşıyoruz. Ne zaman yolların bozuk olmasıyla ilgili bir yere müracaat etsek, burası sit alanı diye bir bahane öne sürüyorlar. Tüm belediyelerde müracaat etiğimiz oldu. Biz burada yaklaşık 60 haneyiz. Herkes kendi imkanlarıyla çabalayıp burayı düzeltmeye çalıştı. Buraya dökecekleri 2 kamyon asfalttır. Bunun masrafını düşünüyorlar. Ancak bu insanların buraya yaptığı masrafı düşünmüyorlar. Çocuklar çamurun içinde okula gidip geliyor. İnsanlardan habersiz burayı sit alanı olarak belirlemişler. Biz burada yaşıyoruz. Ama yolları yapmaya gelince sit alanı diyorlar.” Dedi.

Kaynak: Yenidoğugazetesi

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur