Kurban pazarlarında yoğunluk arttı

Kurban pazarlarında yoğunluk arttı
08 Ağustos 2019

Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden Van, Ağrı, Kars ve Iğdır’da, Kurban Bayramı dolayısıyla kurban pazarlarında yoğunluk arttı.

VAN

Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden olan Van’daki besiciler, Kurban Bayramı yaklaşırken bin bir emekle yetiştirdikleri kurbanlıkları görücüye çıkardı. 


Van’da uzun ve zahmetli bir sürecin ardından hayvanlarını Kurban Bayramı’na hazır hale getiren besiciler, emeklerinin karşılığını alabilmek umuduyla sabahın ilk saatlerinden itibaren canlı hayvan pazarının yolunu tutuyor. 


Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi’nde kurulan hayvan pazarına gelen besiciler, burada kurbanlıkları araçlardan tek tek indirerek görücüye çıkarıyor. Bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla düştüğünün altını çizen besiciler, bu yılki Kurban Bayramı’ndan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti. 


Besiciler, geçtiğimiz yıl 12 bin liraya alıcı bulan büyükbaş hayvanı bu yıl 9 bin lira civarında satışa sunduklarını, geçtiğimiz yıl bin 200 civarında alıcı bulan küçükbaş hayvanı ise bu yıl bin liraya satışa sunduklarını belirtti. Bu yıl kurbanlık satışlarında sıkı pazarlıkların yaşandığını söyleyen Mehmet Teker isimli besici, geçen yıl 12 bin liraya satılan büyükbaş hayvanın bu yıl ki fiyatının 8-9 bin lira civarında alıcı bulduğunu dile getirdi. Teker, Kurban Bayramı’nın son günlerinde satışlar için beklentilerinin yüksek olduğunu, ancak şu an alıcı bulmadıklarını ifade etti. 


“BU YIL FİYATLAR ÇOK DÜŞÜK” 

Kentteki vatandaşın hayvan pazarı yerine ahırlara giderek kurbanlık aldığını, ancak çalışan memur ve esnaf kesiminin de son günlerde hayvan pazarına uğradığını dile getiren Ali İnce isimli bir diğer besici de, bu nedenle son günlerde alıcının daha yoğun olduğunu söyledi. Bu yıl fiyatların çok düşük olduğunu belirten İnce, bundan 4 yıl önce 480 kilogramlık büyükbaş hayvanı 15 bin TL’ye satarken, aynı ağırlıktaki hayvanı 5 gün önce 13 bin TL’ye sattığını dile getirdi. 


Öte yandan, canlı hayvan pazarında kilosuna göre küçükbaş hayvanlar 700 liradan başlayan fiyatlarla alıcı bulurken, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının ise 5 bin liradan başlayıp 15 bin liraya kadar çıktığı gözlemdi.


 ADANA’YA SEVKİYAT BAŞLADI

Van’ın Gevaş ilçesinde hayvan yetiştiricileri, Adana’ya küçükbaş kurbanlık sevkiyatına başladı. 


Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Van’ın Gevaş ilçesinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlar, satış için Adana’nın yolunu tutmaya başladı. Bayrama hazırlanan kurbanlar pazara ulaştırılmak üzere tırlara yüklenerek yola çıkarıldı. İlçede yıllardır küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Hamit Demir ve Nedim Meşe isimli hayvan yetiştiricileri, besledikleri 220 küçükbaş kurbanlığı satmak için Adana’ya götürdüklerini ifade etti. 


Kurbanlıkların tamamını Adana’da satmayı arzuladıklarını belirten Hamit Demir, “Şu an Adana’ya yüz küçükbaş hayvan götürüyorum. Şakirpaşa ilçesine götürdüğüm kurbanlıkların fiyatı bin TL ile 2 bin TL arasında değişiyor” dedi. 


Adana’da müşterileri olduğu için kurbanlıkları götürdüklerini de dile getiren Demir, “Doğuda yetiştirilen etlerin tadı başkadır. İnsanlar doğuda yetiştirilen kurbanlıkları bu nedenle daha çok tercih ediyor. 10 gün boyunca kalacağım Adana’da inşallah bütün kurbanlıkları satarım. Şimdiden herkesin Kurban Bayramı’nı kutlarım” ifadelerini kullandı. Daha sora mahalle sakinleri ile vedalaşan Demir, koyunların yüklü olduğu tırla birlikte Adana’ya hareket etti.


IĞDIR

Iğdır Kurban Pazarı’nda besiciler ile uygun fiyata kurbanlık almak isteyen müşterileri arasında sıkı pazarlıklar yaşanıyor. Kurban pazarındaki yoğunluğun bayramın yaklaşması sebebiyle arttığı Iğdır’da hafta başında açılan kurban pazarına gelen vatandaşlar bütçelerine göre kurban ararken, üreticiler de hayvanlarını istedikleri fiyatlarda satmaya gayret gösteriyor.


Besicilerden Aziz Samur, yaptığı açıklamada, şu sıralar kurban pazarlarında yoğunluk yaşandığını ancak şimdilik satışlara yansımadığını savundu. Küçükbaş hayvancılık üretimi yaptığını anlatan Samur, “Geçtiğimiz yıl satışlarımız daha iyiydi, koçun çiftini 3 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında satıyoruz. Şimdi Kurban Bayramı’na bir haftadan az kaldı, bayram arifesinde iyi satış yapacağımızı düşünüyorum.” dedi.


 

Pazarda kurbanlık alan Resul Aras da kurban fiyatlarından memnun olduğunu söyledi. 3 bin 600 liradan bir büyükbaş kurbanlık aldığını anlatan Aras, “Bu yıl kurbanımızı aldık, pazar da fiyatlar geçen yıla göre daha iyi. Herkes kendi bütçesine göre kurban bulabiliyor.” şeklinde konuştu.


KARS

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kars’ta da besiciler, tehlikeye aldırış etmeden tren hattı ve çevresinde kurbanlık satışı yapmaya çalışıyor. Köy ve besi çiftliklerinden sabahın erken saatlerinden itibaren kent merkezindeki İstasyon Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan hemzemin geçidi yanındaki alana getirilen kurbanlıklar burada besicilerce satışa sunuluyor.


Sayılarının çokluğu nedeniyle alana sığmadıkları için zaman zaman tren hattında da satışı yapılan kurbanlıklara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşlardan Talip Uzun, bayram dolayısıyla kurbanlık almak için pazar alanına geldiğini ifade ederek, “Fiyatlar normal, bir tane kurbanlık almayı düşünüyoruz. 4 bin 500’e anlaşırsak kurbanlığı alacağız inşallah.” dedi. Besici Yılmaz Özkaya ise “Şu anda biraz durgun gidiyor ama fiyatlar normal, pahalı değil. 100 kilo gelen düve 4 bin liradan başlıyor. Küçükbaş hayvanlarda satışlar şimdilik durgun.” diye konuştu.  


AĞRI

Türkiye’de küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığı bakımından önemli illerden Ağrı’da, Kurban Bayramı’na günler kala kurban pazarlarında hareketlilik devam ediyor. Kentten batı illerine kurbanlık sevkiyatı aralıksız sürerken, Ağrı Hayvan Borsası da en yoğun günlerini yaşıyor. Pazara akın eden vatandaşlar bu yıl uygun fiyata kurbanlık bulabilmenin mutluluğunu yaşarken, besiciler ise günler öncesinden hayvanlarını elden çıkarıyor. Sabahın erken saatlerinde batı illerine sevkiyat ile besicilerin vatandaşlarla kıran kırana pazarlıklarının yaşandığı borsada, yoğunluk gün boyu devam ediyor. Bölgede besicilerin tercihi olan simental cinsi boğalar pazarda da ilgi görürken, bugün de yaklaşık 1 ton ağırlığındaki 4 boğa satışa çıkarıldı.


Hayvan sahipleri satışa çıkardıkları kurbanlıkları satabilmek, vatandaşlar ise uygun fiyata alabilmek için uzun süre pazarlık ediyor. 

 

KAYNAK: YENİ DOĞU GAZETESİ

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur