Büyükşehir Belediyesi Hoşap Kalesi'nde incelemelerde bulundu

Büyükşehir Belediyesi Hoşap Kalesi'nde incelemelerde bulundu
03 Temmuz 2019

Van Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Hoşap Kalesi’ni koruma amaçlı imar planı için arazide incelemelerde bulundu.Van Büyükşehir Belediyesi, tarihi yerlerin ve eserlerin korunması için çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’na bağlı Mekansal Planlama Şube Müdürlüğü ve Koruma Uygulama Denetim Büroları (KUDEB) Şube Müdürlüğü’nün ekipleri, Gürpınar İlçesi Güzelsu Mahallesi’nde bulunan tarihi Hoşap Kalesi’ni koruma amaçlı imar planı için arazide incelemelerde bulundu.


İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Eşref Güçlü’nün de aralarında bulunduğu ekip, bölgede inceleme yaparak, mahalle muhtarıyla görüştü.Yöreyi turizmde canlandırmak ve mevcut potansiyelin gün yüzüne çıkarılması amacıyla çalışmalarını sürdüren ekipler, yörenin temel vizyonunu oluşturmak adına da önemli bir adım atmış oldu. Yapılacak plan yaklaşık 157 hektarlık alanı kapsamakta. Jeolojik etüt raporu ve halihazır çalışmaları tamamlanmış olup 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı çalışmaları ise devam etmekte. Söz konusu çalışma Evliya Bey Medresesi, Hasan Bey Medresesi ve Türbesi, Süleyman Bey Kümbeti, Bey Hanı, Evliya Bey Köprüsü’nü kapsamakta.

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur