Esnaf umduğunu bulamadı

Esnaf umduğunu bulamadı
16 Mayıs 2019

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte hareketlenen gıda sektörü bu yıl umduğunu bulamadı. Bunun nedenini ürünlere gelen zamlara bağlayan esnaf, çıkış yolu arıyor.

Van’da bu sene esnaflar ramazan ayı gelmeden önce yaptıkları hazırlıklarla ramazan ayının bereketini beklemeye başladı. Ancak esnaflar, ürün fiyatlarının yüksek olmasından dolayı, umdukları satışları yapamadıklarını söyledi.

“VATANDAŞLARIN ALIM GÜCÜNÜ ETKİLEDİ”

Konuyla ilgili görüştüğümüz Şaprak manavı satış sorumlusu Mehmet Alıcı, sebze ve meyve fiyatlarındaki pahalılıktan dolayı geçmiş yıllara göre vatandaşların alım gücünün etkilendiğini söyledi.

Ramazan ayında bazı ürünlerde özellikle fiyat artışı olduğunu belirten Alıcı, zamlanan kalemleri şu şekilde sıraladı. “Salatalık, karalahana, havuç, limon, patlıcan ve domates. Mesela salatalığı halden 1,60 TL'ye alıyorduk şimdi halde 3,50 TL’ye alıyoruz, domatesin 3-4 kilosunu 10 TL’ye satarken şimdi fiyatı 5-6 TL, biber 2,50 kilo 10 TL’ye satıyorduk şimdi kilosu 5-6 TL. Böyle olunca da Ramazan ayı olmasın rağmen bir durgunluk söz konusu”dedi.   

Ramazan ayı olmasına rağmen bekledikleri yoğunluğun gerçekleşmediğini dile getiren Alıcı, sebze ve meyve fiyatları hakkında şu rakamları paylaştı; “Domates, biber 5 TL, salatalık 4 TL, patlıcan 6,50TL, kabak 4 TL, fasulye 10 TL, havuç paketi 7 TL, karalahana 9 TL, limon 7 TL, sarımsak 30 TL, karpuz 4 TL, mandalina 7,50 TL, armut, kivi 8 TL, maydanoz 1,50 TL, dere otu 2 TL, yeşil soğan 4 tl, marol 5 TL, turp 2,50 TL, roka 1,50 TL, semiz otu 5 TL, pazik 2 TL, patates 6 TL ve soğanı da 4 TL’den satıyoruz.”

EN ÇOK RAĞBET HURMA'YA

Fiyatlar uygun olduğu zaman ürünleri kilo işi alan vatandaşın bir kısmının şimdi gram şeklinde alışveriş yaptığını anlatan Akdaş Gıda sahibi Mustafa Akdaş ise, "Fiyatlar zamlandıkça vatandaşın da alım gücü azalıyor. Bu da işlerimize etki ediyor doğal olarak. Bu sene İran Hurmasının diğer ürünlere göre fiyatı daha uygun olduğu için en çok ona rağbet var. Onu çok satıyoruz. Yine her ramazanda olduğu gibi kendi yerli ürünlerimizi de bulunduruyoruz. Komposto ve hoşaf için yerli kaysımız var, ramazanda olmazsa olmazlarımızdan, hoşaflık tüm ürünler var. Çekirdeksiz üzüm, fişne kurusu, siyah erik, armut kurusu, elma kurusu bunlar bizim Van’ın yöresel ürünleridir. Fiyatlarda bu sene biraz artış var ama yine de zaruri ihtiyaçtır, millet yemese olmaz. Fiyatlarımız şu şekilde; kaysı 14-15 TL, medine hurması çok pahalı her kes alamıyor fiyatı 60-70 TL, bazı marketlerde 80-100 TL arası satıyorlar, biz bu çeşidi bulundurmuyoruz çünkü vatandaşlar alamıyor. Bunun yerine İran hurması satıyoruz, fiyatı daha uygun, paket olarak 3 kilosu 15 TL. Bu olmazsa bizim vatandaş alamaz, köyde yaşayan köylülerimiz nüfusları kalabalık gram işi almıyorlar 5 kiloyu 1 haftada tüketiyorlar. Medine Hurması alma şansı var mı? Yok. Kuru üzüm çeşitleri bu sene aşırı pahalı 20 TL’ye sattığımız çekirdekli üzüm şimdi 30 TL, 15 TL’ye sattığımız çekirdeksiz üzüm şimdi 18 TL. Fiyatların yüksek oluşu işlerimizi etkiliyor, bir çok vatandaş kilo işi ürün alacağına gram işi alıyor.” şklinde konuştu.

"KORSAN SATIŞLAR İŞLERİMİZİ ETKİLİYOR"

Son olarak görüştüğümüz Hacıbaba Sakatat satış sorumlusu İzzettin Özarslan ise işlerinin durgun olduğunu belirterek, bunu iki nedene, şu şekilde bağladı; “ Bizim bu pasaj daha yeni, 6 ay oldu açılalı, halkımız burayı pek fazla bilmiyor. Belediye de henüz açılışımızı gerçekleştirmedi, çarşı açılışı yapılmadığı için de halkımız burayı bilmiyor. Dışarıda yani şehrin çeşitli noktalarından buraya taşınmayan esnaflarımız var, onların gelmesini istiyoruz. Birde ruhsatsız çalışan korsanlar var, onların sayesinde biz burada iş yapamıyoruz. Onlar buraya taşımadığı müddetçe biz bu şekilde olmaya devam edeceğiz. Ramazan ayının gelmesi işlerimize etki etmedi, çünkü vatandaşlar buraya gelmiyor, hep dışarda korsan dediğimiz sakatatçılardan alışveriş yapıyorlar. Fiyat olarak bizim burası daha uygun, örneğin onlar koyun işkembesini 10 TL’ye veriyorlar biz 5 TL. Kuzu işkembesi 3 tane 10 TL’ye veriyoruz onlar da teki 5 TL. İş yerimizde her türlü sakatat var. Koyun işkembe, koyun bağırsak, dana işkembe, dana ciğer, koyun ciğer ve kelle yani tüm sakatat çeşitleri bulunuyor. Fiyatlarımızda bir değişiklik yok yine eski fiyatlara satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Ramazan ayı olmasından dolayı firma olarak bazı indirimlere de gittik; kelle 20 TL olmuştu 15 TL’ye düşürdük, işkembeler 7,50 TL’ye çıkmıştı, 5 TL’ye düşürdük.”

Prestij Özel Haber: M. Selim KURT

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur