Van halkı Bakan Kasapoğlu’ndan stadyum müjdesi bekliyor!

Van halkı Bakan Kasapoğlu’ndan stadyum müjdesi bekliyor!
14 Mart 2019

31 Mart’ta yapılacak yerel seçim öncesi partilerin çalışmaları hız kesmeden sürüyor.

Alanda vatandaştan destek isteyen partiler, bir taraftan da projelerini açıklayarak seçmeni ikna etmeye çalışıyor. Bu noktada birçok parti farklı projelerden söz ediyor. Fakat bazı projeler var ki neredeyse tüm partilerin seçim vaatleri arasında yer alıyor.

 

Bunların başında gelen taleplerden birisi de Van’a yeni stat yapılması. Depremden bu yana hasarlı ve enkaz halindeki bir statta maçlarını oynayan Vanspor’un ve Van kentinin yeni bir stada kavuşmasını isteyen Vanlılar’a siyasiler stat sözü vermeye devam ediyor. Fakat vatandaş bu sözü en ilgili isimden, yani bakandan duymak istiyor. Tam da bu süreçte en ilgili isim olan Gençlik ve Spor Bakanı MehmetMuharrem Kasapoğlu, da iki günlük bir program için Van’a geliyor.

 

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van mitinginde 2019’u işaret ettiği, Binali Yıldırım’ın başbakanlığı sürecinde sözünü verdiği Van stadyum konusunda Van artık yapım müjdesini bekliyor. Van’dan geçtiğimiz aylarda giden Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu döneminde görüşmeleri yapılan, yeri belirlenen stadyum ile ilgili uzun süreli bekleyişten sonra Vanlı, en ilgili ismin Van ziyaretinde bu müjdeyi paylaşmasını istiyor. Van’da 2011 yılında yaşanan deprem sonrası ağır hasar alan Van Atatürk Şehir Stadyumu, hasarlı olması bir yana kentin ihtiyaçlarına cevap vermezken, yeni stadyum ile ilgili yapılan açıklamalar ve müjdeler yerine getirilmedi. 2016 yılında Van'a gelen dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Van depreminde hasar gören ve kentin ihtiyacını görmediği için eski stadyumun yanında bir spor komplesi kurulacağının müjdesini vermişti. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen stadyum sözü verilip yapılmayan kentte, 2017-2018 Büyükşehir projeleri arasında gösterilerek yapılacak projeler arasında gösterildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dönemin Başkanı Başbakanı Binali Yıldırım Van’a yeni stadyum yapılacak müjdesini yenilemişti. Üzerinde uzun bir zaman geçmesine rağmen dönemin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van’a yeni stadyum yapılacağını ve mevcut yerinin yıkılarak Millet Bahçesi yapılacağını duyarsa da yeni stadyum yapılması konusunda şu ana kadar bir adım atılmış değil…

 

 

KAPALI TRİBÜNLER YIKILDI AMA PORTATİF TRİBÜN YAPILAMADI

2011 yılında yaşanan deprem de hasar görmesinin ardından Van Atatürk Şehir stadının kapalı tribünü ve soyunma odalarının yenileme çalışması 29 Haziran 2018 tarihinde başlamıştı. Dönemin Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, "Yeni stadyum yapılıncaya kadar mevcut stadyumunuzun kapalı tribününü yıkılıyoruz. Burada yeni bir portatif tribün yapacağız. 2 yıla kadar tamamlamasını planladığını yeni stadyum yapılana dek, Vanspor’un maçları burada yeni tribünlerin yapıldığı mevcut sahada maçlarını oynayacak. Burada ayrıca hem Vanspor hem de rakip takım için soyunma odalarını yapacağı. Hayırlı uğurlu olsun." sözleriyle duyurmuştu. Edremit ilçesinde yapılması planlana yeni ve modern stadyum tamamlanana kadar hizmet vermeye devam edecek olan Atatürk Şehir Stadı, tadilata alınmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2 bin kişilik portatif tribün, tribünlerin altına ise yeni soyunma odaları yapılacaktı. Ama üzerinden 9 ay geçmesine rağmen hala yıkılan kapalı tribünün yerine 2 bin kişilik portatif tribün, çalışması tamamlanamadı. Ve Van’ın bu süreçteki stat talepleri iyice arttı.

 

VEKİLLER DE BAKAN’A STADYUM TALEBİNİ İLETMİŞTİ

Konuyu geçtiğimiz aylarda Van vekilleri de Ankara’ya taşıdı. AK Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. MehmetMuharrem Kasapoğlu’nu ziyaret ederek, Van adına önemli istişarelerde bulundular. Görüşmede birçok konu istişare edilirken, yeni stadyum ile alakalı talep de iletildi. AK PartiVan Milletvekili ve MKYK Üyesi Osman Nuri Gülaçar, Van şehrinin Türkiye’nin en genç nüfusa sahip ili olduğundan Gençlik ve Spor Bakanlığı için Van’ın hem istihdam hem de sportif faaliyetler açısından en öncelikli iller arasında olması gerektiğini vurgulayarak, “Şehrimiz ve bölgemiz gençliğinin geleceği adına bakanlığımızın kritik rolleri var. Bu noktada gençliğimizin sadece bedensel değil, zihinsel, kültürel ve ahlaki inşası için altyapılar kurmanın yanında, bu altyapıları bihakkın kullanacak eğitmenler, öğretmenler ve gönüllü kadroların da bir seferberlik edasıyla hareket etmesi gerekir” dedi.

 

GÖZLER BAKAN’A ÇEVRİLDİ…

AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal ise, Van gençliğinin acil isteklerinden birinin yeni stadyum olduğunu belirterek, bu talebin acilen karşılanması gerektiğini kaydetti. Bölge gençliğinin sportif yatırımlarla her spor dalında önemli başarılar elde edeceğini dile getiren Kartal, bu gençlerin Van’ı hem ulusal hem de uluslararası platformlarda temsil edeceğini sözlerine ekledi. AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da, ilçelerin birçoğunda tam teşekküllü spor komplekslerinin eksik olduğunu dile getirerek, 2019 yılı için ilçelerde de spor komplekslerinin inşasının programda yer alması gerektiğini kaydetti. Bakan Kasapoğlu’nun Van’ı en kısa zamanda ekibiyle birlikte ziyaret edeceğini ve sahayı yerinde görmek istediklerini, stadyum ve diğer taleplerle ilgili açıklamaları Van’da yapacaklarını söylediğini ifade ettiler. Gözler ise o görüşmeden sonra gerçekleşecek olan o ziyarette Van’a söylenecek sözlere çevrildi.

 

ZORLUOĞLU, BAKAN İLE BİR ARAYA GELDİKLERİ AÇIKLAMIŞTI

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, 2018 yılı projeleri toplantısında Van’a yeni stadyum ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Şehir stadyumu için yoğun bir mücadele verdiklerini dile getiren Zorluoğlu, “Şehir stadyumu ile ilgili geldiğimiz günden beri çalışıyoruz. İki kez bakan ile bir araya geldik. Mücadele ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi de işin içinde. Mevcut stadyumun yerinin bize verilmesi, ona karşılık Galericiler Sitesinin yanındaki bir alanı onlara vermek istiyoruz. Onun görüşmeleri devam ediyor” ifadelerini kullandı. 13 Haziran 2018 tarihinde dönemin Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van'a yapılması planan stadyumla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

 

ZORLUOĞLU, YENİ STADYUMUN YERİNİ AÇIKLAMIŞTI

İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde kanaat önderleri, vatandaş ve esnafla bir araya gelen dönemin Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zorluoğlu, Van şehir stadyumu için olumlu adımların atıldığını açıklamıştı. Zorluoğlu, “Stadyumla ilgili Gençlik ve Spor Bakanımız ile görüştük. İnşallah yakında seçim olmadan protokolünü yapıyoruz. Van Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile protokol yapıyoruz. Bir yer belirledik. Edremit’te şehre yakın bir yerde yeni stadyum yapımı için start veriyoruz. Hayırlı olsun.” İfadelerine yer vermişti.

 

YILDIRIM: 24 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÖNCESİ MÜJDEYİ VERMİŞTİ

24 Haziran seçimleri öncesi Van'da miting veren dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, Beşyol Meydan’ın da yaptığı konuşmada Van’a stadyum müjdesi vermişti. Yıldırım şu sözlere yer vermişti: “Size iki müjde vermek istiyorum. Biri uzun süredir HDP’nin belediyesinin engel olduğu çevre yolunu yapıyoruz. Yapımını gerçekleştireceğiz. İkincisi ve daha önemlisi şehri Van’a güzel bir stadyum yakışır. Yeni bir stadyum yapacağız. Mevcut stadyumun yerine ise Van Millet Bahçesi yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuşmuştu.

 

ERDOĞAN DA SÖZ VERMİŞTİ: VAN’A YAKIŞAN BİR STADYUM YAPACAĞIZ

9 Nisan 2018 tarihinde Van'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van Nur Tatar Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Ak Parti İl Kongresine katılmıştı. Kongre'de konuşan Erdoğan, “Van’a inşallah stadyumu da yapacağız. Bugün Gençlik ve Spor Bakanıyla konuştum, Van’a yakışan bir stadyum yapacağız” müjdesini vermişti.

 

BÜYÜKŞEHİR 2017 PROJELERİ ARASINDA YER ALIYORDU

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan, öncülüğünde gerçekleştirilen 2017 yılı projeleri toplantısında Van’a yeni stadyum yapılacağı ifade edilmişti. Van Büyükşehir Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2017 yılı içerisinde yapılacak projeler arasında Van'a stadyum kompleksi yapacaklarını açıklamıştı.

 

BAKAN KILIÇ VAN’DA MÜJDEYİ VERMİŞTİ 

26 Aralık 2016 tarihinde Van'a gelen dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Van'a yeni stadyum müjdesi vermişti. Bakan Kılıç, Van depreminde hasar gören ve kentin ihtiyacını görmediği için eski stadyumun yanında bir spor komplesi kurulacağının ifade etmişti. Kılıç şu ifadelere yer vermişti: “Gelelim Van’ın beklediği konuya. Sabah Van’a geldiğimde Vali beyle eski stadyumun olduğu bölgeden geçtik. Tabi eskimiş bir yapı, düzenlenmesi gerekir. O bölgede 54 dönümlük biz arazimiz var. Benim düşüncem şudur. Van’ın merkezinde az bulunacak bir arazinin sahibiyiz. Van için yapılabilecek çok güzel işler var. Orası şehrin merkezidir. Dolayısıyla bizim orayı tamamen bir spor alanına döndürmemiz lazım. Ama sadece futbol değil. Bunu kabul etmem. Şimdi yeni başlatacağımız bir projemiz var. Oraya antrenman salonları yapacağız. Açık olan tenis kortlarını da açılır kapanır portatif yapacağız. Yaz kış kullanılabilir hale gelecek. Açık spor alanlarıyla ilgili düşüncelerimiz var. Orayı da muhafaza ederek geleceğe yürüyeceğiz. İnşallah yerelde de bize bu konuda destek olunur. Bu 54 dönümlük araziyi bir spor kompleksine çevireceğiz. En kısa sürede hayata geçireceğiz” diye belirtmişti.

 

AK PARTİ’NİN BÜYÜKŞEHİR ADAYI PROJELERİ ARASINA KOYDU

Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, proje tanıtım toplantısında Van’a 22 bin kişilik modern bir stadyum inşa edeceklerini açıklamıştı. Proje tanıtım toplantısında yağmur çamur demeden takımının yanında yer alan coşkulu taraftarın çektiği cefanın bitmesi gerektiğini ve hükümetin desteği ile 22 bin kişilik modern bir stadyum inşa edecekleri aktardı.

 

22 BİN KAPASİTELİ STAT SÖZÜ VERİLDİ

Takva, Van sahip olduğu genç nüfusu ile bölgenin spor kenti olması gerektiğini ifade etti. Takva sözleri şöyle devam etti: “İyi eğitilmiş gençlerimizi tecrübe ile buluşturup Van Sporu süper lige çıkaracağız. Türkiye’deki iyi örnekleri inceleyerek futbol, basketbol, voleybol, hentbol, yüzme, kayak gibi branşlarda eğitim veren bir “Spor Akademisi” kuracağız. Tüm ilçelerde yaz okulları açacak, futbol okullarını destekleyip kalitesini arttıracağız. Mahallelerimize açık/kapalı spor sahaları kazandıracağız. Kadınlara özel Kadın spor merkezlerimiz olacak. Yağmur çamur demeden takımının yanında yer alan coşkulu taraftarımızın çektiği cefa yeter. Hükümetimizin desteği ile 22.000 bin kişilik modern bir stadyum inşa edeceğiz. Yüksek irtifa spor köyü kuracağız. Spor sahaları ve sosyal tesisleri ile takımların kamp yapmalarını sağlayacağız. Yüksek rakım ve iklim avantajını değerlendirerek ilimize yüksek getirili, turizm değeri yüksek bir yatırım kazandıracağız.” diye belirtti.

 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur