Van'da trafik sıkışıklığı her geçen gün artıyor

Van'da trafik sıkışıklığı her geçen gün artıyor
06 Şubat 2019

Van'da her yıl artan araç sayısına karşın yolların ve enkaz oto parkların yetersizliği nedeniyle yaşanan trafik sıkışıklığı her geçen gün artıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından çok katlı otopark olarak yapılan ve Van’ın otopark sorununa çözüm olarak görülen binanın iş merkezine dönüştürülmesi otopark sorunu yeniden gündeme getirdi.


Van'da her yıl artan araç sayısına karşın yolların ve enkaz oto parkların yetersizliği nedeniyle yaşanan trafik sıkışıklığı her geçen gün artıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından çok katlı otopark olarak yapılan ve Van’ın otopark sorununa çözüm olarak görülen binanın iş merkezine dönüştürülmesi otopark sorunu yeniden gündeme getirdi.

Van’ın son birkaç yıldaki en büyük sorunlarından bir tanesi olan otopark sorunu baş göstermeye devam ediyor. Gün geçtikçe kentte artan araç sayısı, trafik sorunuyla birlikte kentte belediyeye ait çok katlı otoparkın olmaması tepki çekiyor. Van'ın 2 caddeye sıkışması, ara sokakların dar oluşu da üstüne eklenince Van’ın otopark sorunu kangren haline dönüştü. 2 işlek caddede parkomat uygulamasına başlayan belediye soruna azda olsa ilaç olmak isterken, araçların ara sokaklara doluşmasına engel olmadı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 dönem önce çok katlı otopark olarak temelleri atılan, yıllar sonra tamamlanan çok katlı otopark çözüm oldu derken, belediyenin karar değişikliği, Van’ın otoparkta SOS vermesine neden oldu. Tüm bu sorunlar birde yapımı tamamlana Park AVM’nin altının buz pisti yapılması da “Bu araçlar nereye gidecek” sorusunu akıllara getirdi.

GÖLGÜL: OTOPARK SORUNU KANGRENLEŞTİ

Yeni Doğu Gazetesi olarak Van’ın otopark sorununu vatandaş ve esnafa sorduk. Yusuf Gölgül isimli vatandaş otopark sorunuyla ilgili şunları söyledi: “Yıllardır Van park sorunu yaşıyor. Hem yolları dar, hem de park edecek alan yok, belediye yıllardır süren inşaatı tamamlayarak açılış yaptı, tam bu açılıştan sonra çevrenin park sorunu bitecek derken, tekrar yaptığının yıkarak beklentileri kursakta bırakılar. Sabah işe gelirken aracı merkezden uzak yerlere park ediyoruz, merkezde park olsa getirir parka bırakırız, şimdi köşede bucakta bazı şahsi parklar ve millet park var diyor, 10 ve 20 araçlık park yerleri Van için ne kadar yeterli, parkın olmayışı bu şehide kangren görevini yapıyor. Günden güne Van’da araçlar çoğalıyor ve bu çoğalan araçlara karşın bir adım atılmıyor. Belli ki 2019 yılında Van’da en büyük sorun yine parkların olmaması olacak, belki küçük bir sorun olarak görünüyor ama Van’ın en büyük sorunu bu mesele. Şehrimizin büyük bir park sorunu var, park olmadığından dolayı her gelen araç kafasına göre cadde ve sokaklara araçlarını park edip gediyor.”

 

ATEŞ: PARKSIZLIK İŞİMİZE ZARAR

Hiçbir seçmenin vaadini yerine getirmediğini söyleyen Mustafa Ateş isimli esnaf, “Van’da yıllardır çözülemeyen bir park sorunu var. Sabah saatlerinde kapımıza bir araç park edip gidiyor, akşama kadar bu araç kapımızın önünü tutuyor ve hiçbir iş yapamıyoruz. Yeterli park olsa ve insanlar parklara araçlarını park etseler, hiçbir sorun kalmayacak ama şahsi üç, beş park dışında çevrede park yeri yok. Her gelen şehrin park sorununu ve imar sorununu çözeceğiz diyor ama bir sonraki seçimlerde bakıyoruz da Van’da değişen bir şey yok ve bu durum bizi artık sıkıyor. Her yıl nüfus artıyor bununla birlikte yer yıl araç sayısı da çoğalıyor, aldığımız araçla işe gidip gelemeyeceksek neden araç alıyoruz. Yetkili kurum ve kuruluşlardan talebimiz bu soruna bir çözüm bulsunlar, hem işimize zarar, hem çevremize zarar Van’ın iki üç işlek caddesi var, o caddelerde de araçlar park edildiği için görmek istemediğimiz bir hal alıyor.” Diye konuştu.


 


KAYA: KENDİ ARACIMLA İŞE GELEMİYORUM

İşe gelirken aracını merkezden uzak yere park ettiğini söyleyen Lokman Kaya şunları söyledi: “Van’ın park sorunu yıllardır var. Bu şehirde park sorununun çözüldüğünü hiç görmedik, çözümü bir tarafa bırakalım bunun için bir taş bırakan bile yok, bizde biliyoruz evet yıllardır sorunu olan trafik bir defa da rahatlayacak değil ama yavaş yavaş çalışarak amaçlanan noktaya ulaşıla bilir. Ben yıllardır esnafım eğer bugün araçla kendi tezgâhımın önüne gelemeyeceksem veya aracımı sağlıklı bir parka, park edemeyeceksem başkanlık yapanlar bu ilde ne yaptı, bu il için hangi hayırlı işe imza attı. Van için çok geç kalındı ama artık bir çalışma yapılsın trafik sorununa ve park sorununa bir çözüm bulunsun, tek talebimiz budur yerine getirilmesini gazeteniz ile yetkililere duyuruyoruz.”


 


ALKAN: TRAFİK SORUNU VAN’I GERİYE GÖTÜRÜYOR

Vatandaş Necmi Alkan’ın da, “Van’ın park sorununun artık çözülmeyeceğinden neredeyse eminiz. Van için büyük bir soru ama bu sorunu hiç kayda alan yok bile, her yıl ilimizde araç sayısı çoğalıyor ve büyük bir imar sorunumuz var. Buna bir çözüm getirilmesi konusunda belediyeye başvurduk. Araçlar çalıştığımız iş alanlarının önüne park edip gidiyor, ama bunun için her hangi bir adım atılmadı. Trafik sorunu Van’ı geriye götüren en büyük sorunlardan biri, parkomat sistemi ile caddelerin üzerini az, çok temizlediler ama bu temizleme ara sokaklara sıçradı, çözüm sadece bir parkomat uygulamakla bitmiyor, bu duruma artık bir el atılırsa seviniriz.” Şeklinde konuştu.


 


AYDIN: ÇÖZÜM PARKOMATSA BİZDE İSTİYORUZ

Ara sokaklarda parkomat sisteminin olması gerektiğini söyleyen Hasan Aydın şöyle konuştu: “Sabah işe geliyoruz, biz açmadan önce araçlarını park edip gitmiş oluyor araç sahipleri. Bu konu işimizi ayrı etkiliyor, tezgâhımızın önünü de akşama kadar kapatıyor. Bu durumdan şikâyetçiyiz, biz esnafız, bazen toptancılar ürün indirmek için geliyor ama mağaza önüne park edilen araçlardan dolayı biz ürün indiremiyoruz. Yakınlarda park olsa böyle bir sorunumuz kalmayacak, yıllardır bu sorun var ve kimse bu sorun için bir çalışma yapmıyor. Madem caddelerde parkomat sistemi var, bende vatandaş ve esnaf olarak kendi kapıma parkomat istiyorum bu benimde hakkım. Sıkıntılar bu şekilde çözülecekse, biz esnaflar olaraktan hakkımızı istiyoruz ara sokaklara da parkomat getirilsin ama çare bu değilse yeter artık Van’ın bu park ve trafik sorununa biz çözüm bulunsun.”

 

YENİ DOĞU GAZETESİ: EMRAH DEMİR / ÖZKAN ALTUNKAYNAK 

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur