İşte Van’da Temmuz ayının zam şampiyonu

İşte Van’da Temmuz ayının zam şampiyonu
04 Ağustos 2018

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 Temmuz ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. Van’da Temmuz ayının zam şampiyonu salatalığın oldu.

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşkun tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 15,85 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,64'lük bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 15,88 oranında artış meydana geldi. Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden, mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişim yüzde 15,21; enerji, gıda, alkollü-alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altının hariç olduğu C grubunda ise yıllık değişim yüzde 15,10 oldu.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 2,26'lık oran ile lokanta ve oteller grubunda olurken, en çok düşüş gösteren grup ise yüzde 3,07 ile giyim ve ayakkabı oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 3,45'lik oranla lokanta ve oteller grubunda olurken, en çok düşüş gösteren grup ise yüzde 2,08 ile giyim ve ayakkabı oldu” dedi. 

“Van’da temmuz ayının zam şampiyonu salatalık oldu” 


Coşkun’un verdiği bilgilere göre, “Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde limon yüzde 12,86 ve rakı yüzde 12,35'lik oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise salatalık 24,50 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 13,58 oranındaki artışla yumurta takip etti. Karpuz ise yüzde 16,76'lık bir oranda değer kaybederek Temmuz ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 23,66 oranında değer kaybeden erik en fazla ucuzlayan ürün oldu. Öte yandan Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 1,77‘lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 25 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,99, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,87, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,86 ve su sektöründe yüzde 1,44 oranında artışlar meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 2,48'lik oranla sermaye malı grubunda olurken, en yüksek yıllık artış ise yüzde 36,51'lik oranla yine enerji grubunda gerçekleşti” şeklinde ifadelere yer verdi. 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur