VAN'DA ENGELLİ KIZA İSTİSMARDA BULUNAN KİŞİ TUTUKLANDI

VAN'DA ENGELLİ KIZA İSTİSMARDA BULUNAN KİŞİ TUTUKLANDI
11 Temmuz 2018

Bir kız çocuğu, kanama tedavisi için doğal ilaçlar almak üzere gittiği ve 68 yaşındaki Ö.B.’nin cinsel istismarına maruz kaldığı öğrenilen kız çocuğunun istismar olayı kız çocuğunun 3 yıl sonra olayı doktora anlatmasıyla ortaya çıktı.

Van'da, 14 yaşında ve yüzde 21 engelli olan bir kız çocuğu, kanama tedavisi için gittiği 68 yaşındaki Ö.B. adlı kişinin cinsel istismarına maruz kaldı. Olay, çocuğun 3 yıl sonra gittiği doktorda verilen raporlarla ortaya çıktı. Doktor raporundan sonra çocuk, kendisini tedavi etmek için evlerine gelen Ö.B. tarafından cinsel istismara maruz kaldığını anlattı. 

Olay şöyle yaşandı: Avukat ve ailesinin isminin kodlanmasını istemediği 14 yaşındaki bir kız çocuğu, bir çok kez gittiği hastanelerde tedavisinden sonuç alamadı. Çevresi tarafından aktarcıya gitmesi önerilen baba, kızını kentte aktarcılık yapan Ö.B.'nin yanına götürdü. Ö.B., tedavi edebileceğini söyleyerek, periyotlarla ailenin evine giderek çocuğa tedavi uyguladı. Ailenin evine dördünce kez giden Ö.B. kız çocuğunun tedavisini yalnız yapmak istedi. Aile bireylerinin dışarı çıkması üzerine çocuk, Ö.B. tarafından cinsel istismara maruz kaldı.

İSTİSMAR 3 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI 

Aktar tedavisinin ardından çocuğun kanaması durmayınca, aile 2 yıl sonra 2017 yılının Aralık ayında bu kez İstanbul'da bir hastaneye giderek tedaviyi burada devam ettirme kararı aldı. Tedaviye başlayan doktor, yaptığı tetkikler sonucunda çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını ortaya çıkardı. Doktor, bunun üzerine çocuk ile sohbet ederek yaşadıklarını anlatmasını istedi. Çocuk da, Ö.B.'nin kendisini istismara maruz bıraktığını doktora anlatmasıyla olay ortaya çıktı.

ÖNCE SERBEST BIRAKILDI SONRA TUTUKLANDI

Olayın ortaya çıkmasının ardından çocuğun ailesi, Yaşam Kadın Çevre Kültür İşletme Kooperatifi'ne (YAKA-KOOP) başvurarak yardım talebinde bulundu. Kooperatif aktivistleri ise, avukatlar aracılığıyla Ö.B hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine gözaltına alınan Ö.B., ilk ifadesinde tüm suçlamaları reddetmesi üzerine adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aradan 2 hafta geçtikten sonra bu kez çocuğun ailesinin diğer bireyleri tanık olarak dinlendi. Tanıklar, Ö.B.'nin bu olayı yapabileceğini söyledi. Bunun üzerine savcılık Ö.B. hakkında tekrar tutuklama kararı çıkardı. Van Sulh Ceza Hakimliği'nce "Nitelikli cinsel istismar" suçundan tutuklanan Ö.B. cezaevine gönderildi. 

Ö.B. KENDİSİNİ ‘VALİ’Yİ TANIYORUM’ SÖZLERİYLE SAVUNDU

16 Mayıs 2018 tarihinde, Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşmaya çıkan Ö.B., mahkemede kendisini mülki amirleri tanımakla savundu. Çocuğun avukatı Dilan Kunt Ayan duruşmada yaşananları şöyle anlattı: "Sanık, suçtan kurtulmak adına sürekli 'Vali’yi tanıyorum', 'Emniyet Müdürü’nü tanıyorum' gibi beyanlarda bulundu. Hatta bu saydığı kişilere de bel fıtığı tedavisini yaptığını söyledi. Sanık ilk ifadesinde çocuğun ailesinden tedavi masrafı için para aldığını; ancak duruşmasındaysa para almadığını söyledi. Delillerin tamamı toplandığı için delillerin karartılması söz konusu değildi zaten. Buna rağmen mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkemenin tavrı şu ana kadar iyi görünüyor ve adil bir karar çıkacağına inanıyoruz. En önemlisiyse 2015 yılında yaşanan bir olay ile ilgili 3 yıl sonra dava açılabildi. Tüm kadınlara çağrımız, bu tür olaylarda mutlaka kadın örgütleri ve avukatlarla iletişime geçmeleridir."  Ö.B.'nin tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması 16 Temmuz'da Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (Kaynak: Mezopotamya ajansı )

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur