Van’ın 70 yıllık hayali olan proje yatırım programına alındı!

Van’ın 70 yıllık hayali olan proje yatırım programına alındı!
02 Haziran 2023

Van Valisi Ozan Balcı, Van Çaldıran’da bölgenin tarım ve hayvancılığına büyük katkı sunacak 70 yıllık hayal olan Çaldıran Barajı’nın Bakanlığın yatırım programına dâhil edildiğini açıkladı.


 
Van’da tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çiftçilere verdikleri destekler sürüyor. Kırsalda birçok mahalleye arazi sulama kanalları yapılırken, güneş enerjili sondaj kuyularıyla da zorlu ve kurak araziler suyla buluşturuluyor. Hayvanların yaylalarda ve meralarda susuz kalmaması içinde kırsal mahallelere hayvan içme suyu sıvatı dağıtılıyor.

“70 YILLIK HAYAL OLAN ÇALDIRAN BARAJININ BAKANLIĞIN YATIRIM PROGRAMINA DÂHİL EDİLDİ”

Çiftçilere sıvat dağımı programında konuşan Ozan Balcı, Kent genelinde çiftçilere meyve fidanı dağıtımlarını da sürdürdüklerini belirten Vali Ozan Balcı, ‘‘İlkbahar, sonbahar döneminde 250 bin meyve fidanını toprakla buluşturduk. Erciş yolunda da yine meyve fidanlarını toprakla buluşturacağız. Aşıları yapılan meyve fidanlarının dikimleri devam edecek.  Bölge halkının 70 yıllık hayali olan Çaldıran barajının Bakanlığın yatırım programına dâhil edildiğini ifade eden Vali Balcı, ‘‘Çaldıran-Çubuklu barajının ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu barajla 50 bin dönüm alan sulanmış olacak. Bölge halkımıza hayırlı olsun. Değirmen arkı göletimizde de çalışmalar devam edecek. Suyun olduğu noktada üretim de olur’’

“5 YENİ GÖLET MÜJDESİ”


Bu yıl devletimizin yatırım programına 5 adet tarımsal sulama göleti konuldu. Şuan mevcutta 6 adet var. 5 yeni gölet için de ihaleye çıkıldı. İnşallah bu sene temellerini atıyoruz. Bunların yanında Devlet Su İşlerimizce belirlenen 15 göletimizi de yatırım program kapsamına almayı hedefliyoruz. Göletler sayesinde 1 dönümde 500 kilogram korunga yonca elde ederken 1.5 ton elde edilecek. Bu da çiftçimizin girdi maliyetlerini düşürmüş olacak. Bu göletlerin takipçisi olacağız. Ayrıca Hayvan İçme suyu tesisleri çalışmalarımız da sürüyor. Çiftçilerimizin rahata ermesini istiyorum’’ dedi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - NECMETTİN DURSUN

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur