Van'da Gözler Aday Adaylarında!

Van'da Gözler Aday Adaylarında!
28 Aralık 2022

Haziran 2023 te yapılacak olan Genel Seçimler öncesi siyasette hareketlilik yavaş yavaş başlıyor. Siyasi partiler bir yandan seçim takvimlerine göre hazırlıklarına ivme kazandırmaya başlarken diğer yandan da seçmenin gözleri siyasi partilerde aday adayı olacak isimlere çevrilmeye başlandı. İlk istifa CHP il başkanı Seracettin Bedirhanoğlu'ndan geldi. CHP il yönetim kurulu üyesi Selçuk Coşkun bugün istifa edip aday olacağını duyurdu.

 

Haziran 2023 te yapılacak olan Genel Seçimler öncesi siyasette hareketlilik yavaş yavaş başlıyor. Siyasi partiler bir yandan seçim takvimlerine göre hazırlıklarına ivme kazandırmaya başlarken diğer yandan da seçmenin gözleri siyasi partilerde aday adayı olacak isimlere çevrilmeye başlandı.

2023 Seçimleri öncesi aday adayı olmak isteyenler şimdiden renklerini belli ederek seçmenlerle olası diyaloglara geçmeye başladı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Haziran 2023 Genel Seçimleri öncesi Van’da Milletvekilliğini düşünen isimlerin ilk tercihleri AK Parti ya da HDP olacak gibi görünüyor. Ancak bu seçimde Van’da CHP, DEVA Partisi, Saadet Partisi gibi partilerde seçim öncesi aday adayı yönünden sıkıntı yaşamayacaklar gibi duruyor. İlk istifa CHP Van İl Başkanlığından geldi. CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu önceki gün milletvekili aday adayı olabilmek için partisinin il başkanlığı görevinden istifa etti. Yine geçtiğimiz günlerde CHP Van İl Başkan Yardımcısı Selçuk Coşkun da milletvekili aday adaylığını açıklarken ismin önümüzdeki günlerde istifasını açıklaması bekleniyor. Önümüzdeki haftalarda bazı partilerin il başkanları, bazı sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri yapılacak olan seçimde aday adayı olmak için görevlerinden istifa etmesi bekleniyor. Seçim takvimine bağlı olarak Haziran 2023 tarihinde yapılması planlanan genel seçimlerde milletvekilliğini düşünen kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan isimlerinde istifa ederek bu sürece dâhil olması bekleniyor.

SEÇMEN ADAYA BAKACAK MI?

Haziran 2023 ‘te yapılacak genel seçimler öncesi partilerde hareketlilik başladı. Her dönem olduğu gibi siyasi parti başkanlarının ilk durakları Van oluyor. Geçtiğimiz aylarda CHP’nin Van’a yaptığı çıkarmanın ardından, diğer siyasi partilerde yönünü Van’a çevirmişti. Ancak seçim öncesi Vanlı seçmenler, geçmiş yıllarda olduğu gibi partiye mi oy vereceği yoksa bu seçimde siyasi partilerin açıklayacakları milletvekili listesindeki adayları değerlendireceği konusu belirsizliğini koruyor. Seçmenlerin siyasi partilerin seçim döneminde yapacakları çalışmalarda ülkenin sıkıntıdan kurtarılması adına yapacakları, açıklayacakları çalışmalara bakarak mı tercihte bulunacakları seçim sathı mahalline girildikten sonra görülecek. Seçmen, derdini bilen, onlara çözüm getirme noktasında akılcı açıklamalar yapan,  Van’ın problemlerine vakıf ve bunların çözümünü sağlayacak adımları atabilecek isimleri istiyor. Beklentileri ise siyasi partilerin genel merkezleri ile yapacakları istişarelerde belirlenecek olan milletvekilleri listesinde bu beklentilerine cevap verecek isimleri listelerine alması.
SİYASİ PARTİLER GENEL MERKEZLERİNİ BEKLİYOR

Öte yandan Van’da bulunan siyasi parti il başkanlıkları da genel merkezleri ile yaptıkları görüşmelerde, genel merkezlerinin belirleyecekleri yol haritasına göre hareketlilik kazanacaklar. Siyasi partilerin il başkanlıkları, merkez ilçe, gençlik ve kadın kolları başkanlıkları bir yandan seçim öncesi yapılması gereken hazırlıklarını sürdürürken diğer yandan da genel merkezlerinin vereceği talimatlar ile seçim çalışmalarına ivme kazandıracaklar.

YENİ İSİMLER İSTİYORUZ

Haziran 2023’te yapılacak olan Genel Seçim öncesi Vanlı seçmenler beklentilerini açıklarken, “Bizim istediğimiz milletvekili profili, bizleri ve ilimizi bilen, ilimizin gelişmesi ve kalkınması adına proje üretip bunların takipçisi olabilecek, Genel Merkezleri ile gerektiğinde Van ve Vanlılar adına gerekli müdahaleleri yapabilecek yeni isimler olmalı.  Van’ın her alanda yatırıma ve istihdama ihtiyacı var. Bunun yanında ilimizin problemlerine çözüm getirmesi adına devletin yatırıp programını takip edip ilimizdeki problemlerin çözümü noktasında bu problemlerin çözümü için projelerin yatırım programına alınmasını sağlayacak bilgi ve donanıma sahip olmalarını istiyoruz.” dediler.Doğugazetesi

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur