Sosyal Politikalar 7 Bölge 7 İl Projesi toplantısında Van'ın sosyal sorunları masaya yatırıldı!

Sosyal Politikalar 7 Bölge 7 İl Projesi toplantısında Van'ın sosyal sorunları masaya yatırıldı!
28 Eylül 2022

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulunun "Sosyal Politikalarda 7 Bölge 7 İl Projesi" çerçevesinde toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda Van'ın sosyal sorunları masaya yatırılırken Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere engelliler, yaşlılar, çocuklar, şehit yakınları, mevsimlik tarım işçileri gibi birçok grubu kapsayan bu politikalar ele alındı.

 
 
Sosyal Politikalarda 7 Bölge 7 İl Projesi'nin ev sahiplerinden biri olan Van’da toplantı düzenlendi. İlk etapta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Kurul Üyesi Dr. Murat Yılmaz geldikleri Van’da, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ile birlikte Van Valisi Ozan Balcı'yı makamında ziyaret etti. Daha sonra uygulama otelinde yapılan toplantının ardından basın açıklaması yapıldı.

"VAN'IN SOSYAL SORUNLARI MASAYA YATIRILDI"
Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan ise program kapsamında dördüncü ziyaretlerini Van'a gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarının, dezavantajlı grupların ve kamu kurumlarının temsilcileriyle bir araya gelerek Van'ın önemli sosyal sorunlarının neler olduğuna yönelik önemli bilgiler elde ettiklerini dile getiren Işıkhan, şunları kaydetti: "Sosyal politika uygulamalarında son 20 yıllık dönem içinde devrim niteliğinde çalışmalar, politikalar ve hizmet modelleri geliştirildi. Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere engelliler, yaşlılar, çocuklar, şehit yakınları, mevsimlik tarım işçileri gibi birçok grubu kapsayan bu politikaların nasıl ele alındığı, vatandaş gözünde nasıl değerlendirildiği ve burada sosyal politika ihtiyaçlarının neler olduğunun belirlenmesi noktasında bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Halk temelli sosyal politikaların 20 yıl boyunca uygulandığını görmekteyiz. Gerçekten de gelir dağılımının eşit bir şekilde vatandaşlara yansıması noktasında sosyal politikalar çok önemli bir yere sahip. Biz de burada 7 bölge 7 il kapsamında Van'ı ziyaret ettik. Burada önemli bilgiler elde ettik. Tüm katılımcılara teşekkür etmek isterim. Ankara'ya döndükten sonra verileri işleyerek üst makama arz edeceğiz. 

 

“SAHADAN ALINAN BİLGİLERİN İLK AĞIZDAN DERLENMESİ BU BİLGİLERİN POLİTİKA HALİNE GETİRİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'nun, sahadan aldığı bilgileri ilk ağızdan derlemesi ve bu bilgilerin politika haline getirilmesi açısından toplantıların faydalı olduğunu belirtti. Güzel bir toplantının gerçekleştirildiğini aktaran Balcı, "Misafirlerimizi Van'ımızda ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu ifade ediyorum. Toplantının memleketimize, milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." dedi.Basın toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, Van Valisi Ozan Balcı, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli katıldı.

 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur