Tarlada 3 TL, Hal'de 15 TL! Vanlı üreticiler sabit halk pazarı istiyor

Tarlada 3 TL, Hal'de 15 TL! Vanlı üreticiler sabit halk pazarı istiyor
26 Eylül 2022

Van’da sebze ve meyve üretimi gerçekleştiren çiftçiler, sabit halk pazarlarının kurulmasını istedi.

 

 

Tarlada 3 TL, Hal'de 15 TL! Vanlı üreticiler sabit halk pazarı istiyor

 
 

Van'da kış ve ilkbahar mevsimlerinin yağışlı geçmesi, tarım ve hayvancılığa olumlu yansıdı. Özellikle tarımda elde edilen verim bir yandan çiftçilerin yüzünü güldürürken, bir yandan da tezgahları bereketlendirdi. Sebze ve meyvedeki verimin özellikle pandemi sonrasında önemli olduğunu ifade eden çiftçiler, yetkililerden sabit halk pazarlarının kurulmasını istedi.

 


Sebze ve meyve üreticiliği yapan Feremez Bayram, yaklaşık 20 yıldır çiftçilikle uğraştığını; Edremit, Gevaş ve Gürpınar’da yaklaşık 2 bin 500 dönümlük bir arazide ekim yaptığını söyledi. Bayram, tarladan ucuza alınan ürünlerin vatandaşa pahalı ulaştığını belirterek, “Burada pazar sıkıntısı var. Bazı arkadaşların imkanı yetmiyor. Kimi yol kenarında satıyor, kimi hala götürüyor. Herkes 3-5 TL üzerine bıraktığı zaman ürün 15 TL’ye çıkıyor Halbuki benden ürün 2 veya 3 TL’ye çıkıyor.

Biz bunun için devletten sabit halk pazarının kurulmasını istiyoruz. Van’da kaç kişi yapıyorsa onlar için sabit bir halk pazarı kurulsun. Ürettiğimiz ürünler direkt tüketiciye ulaşırsa belki biraz daha uygun olabilir ama öyle bir yer olmadığı için arada üç beş insan mecburi oluyor. Bu nedenle halk pazarının kurulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

İHLAS HABER AJANSI

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur