Van Valisi Ozan Balcı açıkladı: 10 bin çiftçiye 100 koyun!

Van Valisi Ozan Balcı açıkladı: 10 bin çiftçiye 100 koyun!
09 Ağustos 2022

Van Valisi Dr. Ozan Balcı’nın başkanlığında yapılan toplantıda kentin tarım ve hayvancılığı için müjde niteliğinde kararlar alındı. Vali Balcı, “Van’da yaklaşık 3 milyon koyunumuz var. Türkiye meralarının yüzde 10’u burada. Bir yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli sıfır faizli, her kişiye 100 koyun olmak kaydıyla 1 yılda 10 bin aileye 1 milyon koyun vereceğiz. Hedefimiz 5 yılda, 5 milyona koyuna ulaşmak.

 
 
 
Van Valisi Dr. Ozan Balcı’nın başkanlığında yapılan toplantıda kentin tarım ve hayvancılığı için müjde niteliğinde kararlar alındı. Küçükbaş hayvan varlığı açısından Türkiye'nin önemli illerinden olan Van için önemli kararlar alındığını belirten Vali Balcı, “Van’da yaklaşık 3 milyon koyunumuz var. Türkiye meralarının yüzde 10’u burada. Bir yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli sıfır faizli, her kişiye 100 koyun olmak kaydıyla 1 yılda 10 bin aileye 1 milyon koyun vereceğiz. Hedefimiz 5 yılda, 5 milyona koyuna ulaşmak. Koyunculukla ilgili büyük çaba gösteriyoruz. Büyükşehir Belediyemizde veterinerlik hizmeti verecek. Beraberinde TARSİM Hayvan Sigortası'yla birlikte erken dişi kuzu kesiminin engellenmesi ve erkek kuzu kesiminin garanti altına alınması gibi komple entegre bir proje olacak. Çiftçiye, üreticiye, üretime dost bir Vali olarak bu proje Van’ımızın ekonomisine, tarımına, çiftçisine büyük destek sunacağız” dedi.

BALCI: KOYUNCULUKLA İLGİLİ BÜYÜK ÇABA GÖSTERİYORUZ

 

Van’da meyve yetiştirilebilecek tüm alanların meyveyle donatılacağını ifade eden Vali Balcı, kaba yem bitkisi ve sertifikalı buğday-arpa üretimine de tam destek sunulacağını açıkladı. Ayrıca Bahçesaray ve Çatak ilçelerimizde ceviz yetiştiriciliği ve arıcılık içinde özel destek verileceğini belirtti.

 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur