Van’ın ilk ve tek kadınlar plajı açıldı!

Van’ın ilk ve tek kadınlar plajı açıldı!
08 Ağustos 2022

Van’ın en büyük ilçelerinden biri olan Tuşba, son yıllarda yapılan yatırımlarla turizmde söz sahibi olmaya devam ediyor. Van Gölü sahillerini gün yüzüne çıkaran projeleriyle dikkatleri çeken Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, gerek sosyal belediyecilik gerekse de turizm anlamda önemli projelere imza atarken, bölgede büyük bir eksiklik olan kadınlar plajını da ilçeye kazandırdı.

 
ŞEHRİVAN HABER: ŞABAN BEYAZSAÇ- NECMETTİN DURSUN

Kentin önemli yatırım merkezlerinden biri olan Tuşba’da işler yolunda gidiyor. Son yılların en parlak dönemi yaşayan Tuşba turizm alanında da çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Tuşba ilçesinin Bardakçı Mahallesi’nden başlayarak, Çitören, Mollakasım, Ayanıs ve Yeşilsu mahalleleri ile Çolpan Mahallesini kapsamayan toplam 2 bin 300 hektarlık kıyı şeridinin hazırlanan nazım ve uygulama ‘Turizm İmar Planı’na bakanlıktan onay çıkarken, Tuşba Belediyesi ‘de turizm de çalışmalarını hızlandırdı. Molakasım mahallesinde bulunan Mavi Bayrak Halk Plajına sahip Tuşba Belediyesi, Ayanıs Kadınlar Plajını da ilçeye kazandırdı. Programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Van Milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, 25. ve 26. dönem AK Parti Trabzon milletvekili ve Bölge koordinatörü Ayşe Sula Köseoğlu, belediye başkanları AK Parti ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN YARDIMCISI ÖZHASEKİ, VAN’DA KONUŞTU!

Van’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Aynayıs Kadın Plajı açılışına katıldı. Açılışta konuşan Özhaseki, “Van’a her gelişimizde kapalı odalarda toplantılar, çalışmalar görüyoruz. Deniz kenarına galip hava atma şansımız olmamıştı ama ona da vesile oldunuz teşekkür ederim. Güzel Van’ımıza hizmet etmek için çalışan tüm yönetici arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum. Bir bölgede yaşayan halk o bölgeden mutuysa yöneticilerinden de mutlu olur. Önemli olan bunu sağlayabilmektir. AK Parti olarak insanlarımıza hizmet etmek istiyoruz, bu bölgede kim yaşarsa yaşasın belediyelerin amacı onlara hizmet etmektir.” Dedi.

“ÇEVRECİ OLACAĞIZ”

Amacımız hizmet olmalı diyen Özhaseki, şunları söyledi: “Mazeret üretmeden hizmet edeceğiz. Tabi bunları yaparken de merhametle yapacağız. Yüce Rabbimizin yarattığı bu güzel dünyayı insanlarımız bozmazsa hiçbir sorunda olmaz. Biz çevreci olacağız ve AK Parti belediyeleri de çevrecilikten taviz vermeyecekler. Büyük işler yapabiliriz ama bunu yaparken de havaya girmeyeceğiz. Çünkü geçici bir dünyada yaşıyoruz. Bundan dolayı da insanları sevmekle ve şefkat göstermekle mükellefiz. Bizim ideolojimiz katı ve milleti birbirine düşüren bir siyaset değildir. Eser ve hizmet siyasetidir. Tüm ülkeyi kucaklayarak hizmetler ortaya çıkarmaktır. Hem genelde hem de yerelde bu zihniyetle işimize bakıyoruz.”

VALİ BALCI: VAN’DA BAŞARILI BİR PORTRE ÇİZİYORUZ

Programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Ozan Balcı, “Şehrin şenlendiği bir günde Tuşba Belediye başkanımızın ve ekip arkadaşlarının yaptığı, Vanlı bütün arkadaşlarımızın desteklediği ve kadınlarımıza kıymet vermenin bir nişanesi olarak yapılan Ayanıs Kadınlar Plajı kentte hayırlı olsun. Bu ve buna benzer güzel yatırımların da Van'ımıza, memleketimize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda bizler de Van'da Allah'a şükür başarılı bir portre çiziyoruz.” Dedi.

 

“VAN ASLINDA TÜRKİYE'NİN BİR NAZAR BONCUĞU”

Van'da sorunları hep birlikte çözmeye gayret ettiklerini ifade eden Balcı, “Van’ımızın imarı ve ihyası için Vanlı hemşehrilerimizin huzuru, refahı, esenliği için, Van'ı gelecek kuşaklara hazırlamak için canla, başla, yılmadan, yorulmadan, ‘bana ne’ demeden, ‘bizi ilgilendirmez’ demeden büyük bir mutlulukla hizmet ediyoruz. Bundan da çok büyük mutluluk duyuyoruz. Van aslında Türkiye'nin bir nazar boncuğu. Türkiye'nin aynı zamanda da bereketli şehri. Bu anlamda da Van’ın bütün birleşenleri ile daha iyi işler çıkaracağız. Van'da eğitimden sağlığa, sosyal politikalardan kültür turizme, ulaşımdan iletişime, kırsal altyapıdan tarıma hayata ve yaşama ilişkin olarak halkımızın huzuruna, refahına, canla başla katkı sağlayacağız.” Şeklinde konuştu.

“VAN, YAŞAMIN MERKEZİ OLACAK”

Şehri gelecek nesillere de hazırladıklarını belirten Balcı, şunları söyledi: “Türkiye bu coğrafyada bir güneş gibi parlıyor. Van, bir ticaret merkezi, bir lojistik merkezi, bir eğitim merkezi, bir moda merkezi, bir tarım merkezi yani hayatın, yaşamın bir merkezi olacak.

Böyle asaletli bir şehirde, soylu, yüksek ruhlu, yüksek karakterli insanlarla beraber çalışmaktan onlara hizmet etmekten büyük mutluluk duydum. Kendi kendimi de aslında bahtiyar hissettim. Ülkemizi geleceğe hazırlarken, çocuklara, gençlere ve kadınlara da pozitif ayrımcılık yapacağız. Özellikle bunlara yönelik kıymetli hizmetler gerçekleştireceğiz.

Yeter ki biz birliğimizi, beraberliğimizi, dirliğimizi sağlayalım. Allah'ın izniyle çözebileceğimiz hiçbir mesele, üstesinden gelebileceğimiz hiçbir sorun, cevap veremeyeceğimizde hiçbir konu yok.”

AKMAN: TUŞBA TURİZMİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, “Tuşba İlçemiz; yüksek bir eğitim, tarım ve sanayi potansiyelinin yanı sıra Van Gölü’ne 112 kilometrelik en uzun kıyı şeridine sahip olmasıyla bir turizm kentidir. Kıyı şeridimiz üzerinde bulunan; Çarpanak Adası, Ayanıs Kalesi, Amik Kalesi ve Adır Adası Manastırı gibi önemli tarihi turistik değerler ilçemizin turizm kenti olması yolunda cazip hale getirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle resmi gazetede yayınlanan ‘Van Gölü ve Çevresi, Doğal-Sit Sürdürebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak tescillenmesi Van Gölü ve çevresinin cazibe merkezi olmasını sağlayacaktır” diye ekledi.

TURİZM İMARI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Van Gölü’nün en güzel koylarını barındıklarını söyleyen Akman, şunları kaydetti: “Van Gölü kıyı kesimini bölge ve dolayısıyla ülke turizme kazandırılması için Van Büyükşehir Belediyemizin koordinesinde çalışma yürütüyoruz. İlk etapta Bardakçı, Çitören, Mollakasım, Ayanıs, Yeşilsu ve Çolpan mahallelerimizi kapsayan toplam 2 bin 300 hektarlık kıyı şeridi için hazırlanan ‘Turizm İmar Planı’ Tarım ve Orman Bakanlığı tarım dışı kullanım izni onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Hayata geçen imar planı sayesinde gerek sağlıklı deniz suyu, güneşi ve kumu ile Ege ve Akdeniz’i aratmayan kıyı turizmi gerekse inanç ve kültür turizm ile inşallah Tuşba İlçemiz bölgenin turizm merkezi haline gelecek. Böylece orta ve uzun vadede bölgenin gelişmesine, ekonomisine ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır”

TUŞBA’YA BİRÇOK PROJE KAZANDIRILDI

İlçede yapılan projelerden söz eden Akman, şunları anlattı: “Göreve geldiğimizden bu güne kadar turizmin kenti Tuşbamıza; kültür, turizm, çevre, spor, sosyal ve altyapı alanlarında bölgesinde örnek teşkil eden büyük projeler gerçekleştirdik. Belediye Hizmet Binası, Kent Meydanı, Tuşba İlçesi Sahil Turizm İmar Planı, İskele Sahil Bandı, İskele-Kampus arası 5 kilometrelik Sahil Yolu, Ayanıs Kadınlar Plajı, Makine İkmal Garajını yaptık. Öte yanadn toplum yaşam merkezi, semt sahaları, tribünlü futbol sahası ve daha birçok projeyi hayata geçirdik. Yakın zamanda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’un teşrifleri ile Van’ın Selçuklu Mimarisi tarzında yapılan ilk kamu kurumu özelliğini taşıyan hizmet binamızın açılışını gerçekleştirdik.”

“HİZMET BİRİNCİ ÖNCELİKTİR”

“Bölgemizde en büyük alana sahip mega projemiz olan Tuşba Millet Bahçesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın olurları ile yakın zamanda ihale ilanına çıkılacaktır. Yine Tuşba Bedesten Çarşı projemiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile kardeş Belediyemiz Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ortak destekleri ile yakın zamanda ilçemize kazandıracağımız önemli projelerimizdir. Tuşba Belediyesi olarak; bütün hizmetlerimizde kadınlar, çocuklar ve engelliler her zaman birinci önceliğimiz olmuştur. Ancak ilçemiz kıyı şeridinde bugüne kadar kadınların kendilerine ait yüzecekleri bir plaj alanı yapılmamıştı. Bölgemizin kadınlarından gelen yoğun talep üzerine kısa sürede projemizi hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığımıza sunduk.”

“İLÇEMİZ İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞACAĞIZ”

Tuşba için canla başla çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Akman, “Bu inançla güneşin kenti Tuşbamızı değerleri ile yaşatmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yarınların bugünden daha güzel olması için bize verilmiş bu yetki ve sorumluluk dahilinde gece-gündüz demeden yorulmadan, bıkmadan, usanmadan tüm ekibimizle birlikte hizmetleri koşturacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü tek amacımız Tuşba ve Tuşbalılara hizmet etmektir. Tuşbamızda bu hizmetleri gerçekleştirirken, desteklerini bizlerden esirgemeyen başta insanlığın hayrına ve milletimizin geleceğine adanmış ömrü ile dünyadaki tüm mazlumların umudu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, ilgili tüm bakanlıklarımıza, sayın valimize teşekkür ederim. Bu duygu ve düşüncelerle Ayanıs Kadınlar Plajı ve bununla birlikte ilçemize kazandırdığımız diğer eserlerin Tuşbamız ve Van’ımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” İfadelerini kullandı.

TÜRKMENOĞLU: BAŞKANLARIMIZ TUŞBA’YA CİDDİ EMEKLER VERİYOR

AK Parti Van İl Başkanı Kayahan Türkmenoğlu ise şunları vurguladı: “Tuşba ilçemiz yeni kurulan ilçelerimizden birisidir. Bu ilçemiz sanayi, turizm ve eğitim anlamında güzide ilçelerimizden birisidir. Belediye başkanlarımızda bu ilçeye ciddi emekler verdi ve vermeye de devam ediyorlar. Salih başkanla birlikte tüm çalışmalarımızı yürütüyoruz. Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nden faydalanmak anlamında çalışmalar yürütülüyor. Ayanıs Kadın Plajı da bu projelerden biridir. Bu hizmeti Van halkıyla buluşturan Tuşba belediyemize teşekkür ederim.”

 

DİĞER HABERLER

Copyright © 2017 İlaç Radyo Her Hakkı Saklıdır İlaç Radyo Bir Altınradyo ve Tv Yayıncılık A.Ş. Kuruluşudur